DünyaGenel

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ziyaret etti

Amerikan ve Rum basınında yer alan haberlere göre Pompeo, ziyareti kapsamında Rum Lider Nikos Anastasiadis ile görüştü. Görüşmede Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides de yer aldı.

Abone Ol  
 

Amerikan ve Rum basınında yer alan haberlere göre Pompeo, ziyareti kapsamında Rum Lider Nikos Anastasiadis ile görüştü. Görüşmede Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides de yer aldı.

Pompeo, görüşme ardından yaptığı açıklamada, bölümdeki gerilimlerin Doğu Akdeniz’deki problemlere çözüm getirmeyeceğini söyleyerek, “ABD’nin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü faaliyetlerden derin kaygı duyduğunu” dile getirdi.

Pompeo ayrıca, “Kıbrıs Cumhuriyeti kendi münhasır ekonomik bölgesindeki hidrokarbon kaynakları dahil doğal kaynaklarından faydalanma hakkına sahiptir.” ifadesini kullandı.

“Denizlerle alakalı konularda diplomatik çözümden yanayız”

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bölümde artan tansiyon hakkında telefon görüşmesi yaptığını anımsatan Pompeo, “Bölgedeki ülkeler emniyet, enerji kaynakları ve denizlerle alakalı hususları diplomatik yolla ve barışçıl şekilde çözmeliler.” diye konuştu.

Pompeo, emniyet bölümünde iş birliğinin bölümde daha mühim duruma yaklaştığını vurgulayarak, “Doğu Akdeniz, enerji yolu ile çoğu ülkeyi bir araya getirme ve yeni pazarlar oluşturma kabiliyetine sahip. Enerji kaynakları, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında paylaşılacak.” diye konuştu.

ABD’li bakan ayrıca, “Kıbrıs’ta demirleyen bütün gemilerin Suriye’de insani vazife üstlenmediğini biliyoruz, Kıbrıs’tan bu konudaki kaygılarımızı öneme almasını istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Rum Lider Anastasiadis ise Pompeo’nun ziyaretinin Doğu Akdeniz’de çok mühim ilerlemeler yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğini kaydetti.

Anastasiadis, çift müzakereler yolu ile ya da Uluslararası Adalet Divanı’na başvurarak, Kıbrıs’ın kuzeyi ile batısındaki deniz alanlarının Türkiye ile sınırlandırılmasına hazır olduklarını Pompeo’ya bildirdiğini kaydetti.

Rum lider, kapalı Maraş ve Kıbrıs’taki ilerlemelerle alakalı de Pompeo’yu bilgilendirdiğini söyledi.

Rum Bakan Christodoulides ile Pompeo, emniyet ve savunma alanlarında daha çok iş birliğini sahibi olan bir mutabakat zaptı da imzalandı.

Kıbrıs Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Merkezi kurulması

Öte yandan, anlaşmayla alakalı olarak ABD Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, iki ülkenin son iki senede emniyet işbirliği hususu ile alakalı Rum Kesimi ile mühim bir uzaklık kat edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Bu işbirliğini ilerletmek ve ülke içi eğitimlerin imkânsız bulunduğu ülkelerin kapasitelerini iyileştirmeye desteklemek üzere iki ülkemiz Kıbrıs’ta çevresel bir sınır güvenliği eğitim merkezi olacak Kıbrıs Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Merkezi’nin kurulması hususu ile alakalı mutabık kaldı.” ifadelerine yer verildi.

Söz hususu merkezin, ABD ve ortaklarına Kıbrıs Rum Kesimi’ne sınır, liman ve gümrük güvenliği hususu ile alakalı teknik destek verilmesini sağlayacağı aktarılan açıklamada, çoğu emniyet platformunun kurulacağına ve ABD’nin bu bağlamda Rum Kesimi’ne ekipman desteği sağlayacağı kaydedildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri