GenelGündemHaber

ABD başkanlık seçimlerinde kazananın kim olduğu hala belirsiz

ABD'de başkanlık seçimlerinin üzerinden iki gün geçmesine rağmen hangi adayın kazandığı belirsizliğini koruyor.

Abone Ol  
 
60 / 100

ABD’de başkanlık tercihlerinin üzerinden iki gün geçmesine karşın hangi adayın kazandığı belirsizliğini koruyor.

Oy sayımının tamamlandığı eyaletlerdeki geçici neticelere göre, Demokrat Parti adayı olan eski Başkan Yardımcısı Joe Biden 253, Cumhuriyetçi Parti adayı olan Başkan Donald Trump ise 214 seçici delege kazanmış halda.

Bir eyalette oyların fazlasını kazanan aday, o eyaletin nüfus büyüklüğüne bağlı olarak sahip bulunduğu seçici delegelerin tümünü kazanırken; bir adayın başkanlık yarışını kazanabilmesi amacıyla toplam 270 seçici delegeye ulaşması gerekiyor.

Toplam 71 seçici delegeyi temsil eden Pensilvanya, Kuzey Carolina, Georgia, Arizona, Nevada ve Alaska eyaletlerinde seçim neticeleri halen netleşmiş değil.

Seçimin kaderini belirlemesi öngörülen kilit eyaletlerdeki başya baş yarışın sürmesi, galibin ilan edilmesini olanaksız kılıyor.

Demokratlar, Michigan ve Wisconsin’i geri almış görünüyor

Geçici sonuçlar, Demokrat Parti adayı Biden’ın, Trump’ın 2016’daki seçim zaferinde kilit rol oynayan Michigan ve Wisconsin eyaletlerini kazandığını gösteriyor.

Oyların bütününün sayıldığı Wisconsin ilçesinde, Biden 1 milyon 630 bin 541 oyu hanesine yazdırırken, Trump 1 milyon 610 bin 7 oyda kaldı. Demokratlar, 10 seçici delegeye sahip eyalette zaferini ilan etti.

Oyların yüzde 99’unun sayıldığı Michigan ilçesinde ise Biden 2 milyon 795 bin 714, Trump ise 2 milyon 648 bin 818 oy kazanmış görünüyor. Aradaki 146 bin 896 oyluk fark, eyaletin 16 seçici delegesini büyük ihtimalle Demokratların hanesine yazdıracak.

Pensilvanya’daki fark, Cumhuriyetçilerin aleyhine kapanıyor

Cumhuriyetçilerin önde götürdüğü 20 seçici delegeye sahip Pensilvanya ilçesinde, 500 bine kadar çıkan oy farkı, 18 bin 229’a kadar indi.

Oyların yüzde 94’ünün sayıldığı eyalette, Trump 3 milyon 286 bin 171, Biden ise 3 milyon 267 bin 942 oy kazandı.

Oy farkının sayım geliştikçe azaldığı eyalette seçim neticesinun Demokratlar lehine değişmesi ihtimal dışı değil.

Kuzey Carolina, Georgia ve Alaska’da Cumhuriyetçiler kıl payı önde

Cumhuriyetçiler, oyların yüzde 94’ünün sayıldığı Kuzey Carolina ve yüzde 98’inin sayıldığı Georgia eyaletlerinde yarışı ufak oy farklarıyla önde götürüyor.

15 seçici delegeye sahip Kuzey Carolina’da Trump 2 milyon 732 bin 120, Biden 2 milyon 655 bin 383 oy kazanırken, 16 seçici delegeye sahip Georgia’da Trump 2 milyon 448 bin 81 ve Biden’ın 2 milyon 446 bin 814 oy kazandı.

Adaylar arasındaki oy farkı, Kuzey Carolina’da 76 bin 737, Georgia’da ise sadece 1267.

Halen oyların yüzde 46’sının sayıldığı, 3 seçici delegeye sahip Alaska ilçesinde ise Cumhuriyetçiler açık farkla önde. Trump’ın 108 bin 231 oyuna karşı, Biden 56 bin 849 oy kazanabilmiş halda, aradaki fark 51 bin 328.

Arizona ve Nevada’da Demokratlar önde

Seçim neticesinun halen netleşmediği Orta Batı eyaletleri Nevada ve Arizona’da ise Demokratlar, ipi göğüslemeye daha yakın görünüyor.

Oyların yüzde 90’ının sayıldığı, 11 seçici delegeye sahip Arizona’da Biden 1 milyon 532 bin 62, Trump ise 1 milyon 485 bin 10 oy kazanmış halda. Aradaki oy farkı 47 bin 52.

Arizona’da dün sandıkların yüzde 84’ü açılmışken oy farkı 79 bin 273’tü. Eyaletteki oy farkının Demokratlar aleyhine kapanması ilgi çekiyor.

Oyların yüzde 89’unun sayıldığı, 6 seçici delegeye sahip Nevada’da ise Biden 604 bin 251, Trump ise 592 bin 813 oy kazanmış halda. Aradaki oy farkı 11 bin 438.

Mevcut hal Biden’ın zaferine işaret ediyor

Sonuçların şimdilik netleşmediği 6 eyalette tercihleri önde götüren adaylar kazanırsa Biden, Arizona ve Nevada’dan toplam 17 seçici delegeyi hanesine yazdırarak seçimi kazanmak amacıyla lüzumlu asgari delege adedi olan 270’e ulaşacak.

Trump, yarışı önde götürdüğü Pensilvanya, Kuzey Karolina, Georgia ve Alaska’da kazanırsa toplam 54 seçici delegeyle 268’e ulaşacak ve yarışı ikinci tamamlayacak.

Ancak yarışın başya baş bulunduğu eyaletlerde seçimin değişik sonuç vermesi delege aritmetiğini her iki parti lehine değiştirebilir.

Trump ekibi, neticeleri mahkemeye taşıyacak

Öte yandan Başkan Trump’ın kampanya ekibi, kritik birtakım eyaletlerde oy verme ve oy sayım işlemlerini mahkemeye taşımaya hazırlanıyor. Bu hal neticelerin kesinleşmesinin uzamasına yol açabilir.

Trump’ın kampanya yöneticisi Bill Stepien, evvel gece yaptığı açıklamada, Biden’ın zaferinin ilan edildiği Wisconsin ilçesindeki oyların tekrar sayılması, Demokratların önde götürdüğü Michigan, Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki farkın süratle kapandığı Pensilvanya eyaletlerinde ise oy sayımının durdurulması amacıyla meşru girişimde bulunacaklarını açıklamıştı.

Öte yandan Cumhuriyetçiler, oy sayımının devam ettiği Georgia ilçesinde, Savannah kentinin merkezi bulunduğu Chatham County’de seçim günü oy verme işleminin tamamlandığı saat 19.00’dan sonra sarfedilen birtakım oyların sayıma dahil edildiği gerekçesiyle dava açmıştı.

Kongre yarışı da baş başya

Başkanlık seçimiyle uygulanan Kongre tercihlerinde Demokratlar, Senatoda fazlalığı ele geçirme hedefini gerçekleştirmeye uzak kalırken; Temsilciler Meclisinde ise fazlalığı yitirme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

100 sandalyeli Senatonun 35 üyesini belirleyecek seçimin geçici neticelerina göre, Senatoda Cumhuriyetçiler 48, Demokratlar ise 46 sandalyeye sahip halda.

Senatoda halen Demokrat Partiye eğilimli 2 bağımsız senatör bulunduğundan, Senato fazlalığını kimin sağlayabileceği belirsizliğini koruyor.

Kuzey Carolina ve Alaska eyaletlerinde birer ve Georgia ilçesinde iki sandalye amacıyla uygulanan tercihlerin neticesi şimdilik netleşmedi. Kuzey Carolina ve Alaska’da Cumhuriyetçi adaylar, yarışı az farkla önde götürürken; Georgia ilçesinde bir Cumhuriyetçi, bir de Demokrat aday ipi göğüsleyecek gibi görünüyor.

Senato tercihlerinin bu tür sonuç vermesi halunda Cumhuriyetçiler Senato’da 51 sandalyeye erişerek 6 senedir sahip oldukları fazlalığı korumuş olacak.

Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisi tercihlerinde ise şu ana dek Demokratlar 208, Cumhuriyetçiler ise 193 sandalye elde etti. Cumhuriyetçiler Demokrat milletvekillerinin temsil ettiği 7 seçim çevresini lehlerine çevirirken, Demokratlar Cumhuriyetçilere ait sadece 2 seçim çevresini kazanabildi. 435 sandalyeli mecliste 34 üyenin hangi partilerden olacağı şimdilik belli değil. Meclisteki fazlalığın Cumhuriyetçiler lehine değişebileceği öngörülüyor.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri