DünyaGenelGündemHaber

ABD başkanlık seçiminde oylar yeniden sayılacak

ABD, sonuçları şimdilik kesinleşmeyen başkanlık seçimlerine kilitlenirken, oy sayımın bitmediği 16 seçici delegeye sahip Georgia vilayetinde oyların tekrar sayılması kararı alındı.

Abone Ol  
 
68 / 100

ABD, sonuçları şimdilik kesinleşmeyen başkanlık seçimlerine kilitlenirken, oy sayımın bitmediği 16 seçici delegeye sahip Georgia vilayetinde oyların tekrar sayılması kararı alındı.

Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger, aşağı yukarı 5 milyon oy kullanıldığını ve adaylar arasındaki oy farkının çok az bulunduğunu belirterek, oyların tekrar sayılacağını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın önde götürdüğü eyalette, oyların yüzde 98’inin sayılmasının sonrasında yarış, az bir farkla Biden lehine dönmüştü.

Toplam 71 seçici delegeyi temsil eden Pensilvanya, Kuzey Carolina, Georgia, Arizona, Nevada ve Alaska eyaletlerinde seçim sonuçları halen netleşmiş değil. Kuzey Carolina ve Alaska eyaletlerindeki yarışı Trump önde götürürken, Pensilvanya, Nevada, Arizona ve Georgia’da Biden ipi göğüslemeye daha yakın.

Oy sayımının tamamlandığı eyaletlerdeki geçici sonuçlara göre, Demokrat Parti adayı olan eski Başkan Yardımcısı Joe Biden 253, Cumhuriyetçi Parti adayı olan Başkan Donald Trump ise 214 seçici delege kazanmış durumda.

Bir eyalette oyların fazlasını kazanan aday, o eyaletin nüfus büyüklüğüne bağlı olarak sahip bulunduğu seçici delegelerin tümünü kazanırken; bir adayın başkanlık yarışını kazanabilmesi için 270 seçici delegeye ulaşması gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri