GenelGündemHaber

ABD başkanlık seçiminde Demokratlar Georgia’da öne geçti

ABD'de başkanlık tercihlerinin üzerinden iki gün geçmesine karşın hangi adayın kazandığı belirsizliğini koruyor.

Abone Ol  
 
63 / 100

Washington Post’ta yer alan habere göre, oyların yüzde 98’inin sayıldığı eyalette, Biden 2 milyon 449 bin 371 oya ulaşırken, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olan Başkan Donald Trump, 2 milyon 448 bin 454 oy kazandı.

Seçim neticelerinde uygulanan yeni güncellemenin ardından, dün itibarıyla Trump’ın 1267 oy farkla önde götürdüğü eyaletteki yarış, 917 oy farkıyla Biden lehine dönmüş görünüyor.

16 seçici delegeye sahip eyalette oy sayımı devam ediyor.

ABD’de başkanlık tercihlerinin üzerinden iki gün geçmesine karşın hangi adayın kazandığı belirsizliğini koruyor.

Oy sayımının tamamlandığı eyaletlerdeki geçici neticelere göre, Demokrat Parti adayı olan eski Başkan Yardımcısı Joe Biden 253, Cumhuriyetçi Parti adayı olan Başkan Donald Trump ise 214 seçici delege kazanmış halda.

Bir eyalette oyların fazlasını kazanan aday, o eyaletin nüfus büyüklüğüne bağlı olarak sahip bulunduğu seçici delegelerin tümünü kazanırken; bir adayın başkanlık yarışını kazanabilmesi amacıyla toplam 270 seçici delegeye ulaşması gerekiyor.

Toplam 71 seçici delegeyi temsil eden Pensilvanya, Kuzey Carolina, Georgia, Arizona, Nevada ve Alaska eyaletlerinde seçim neticeleri halen netleşmiş değil. Pensilvanya, Kuzey Carolina ve Alaska eyaletlerindeki yarışı Trump önde götürürken, Nevada, Arizona ve Georgia’da Biden ipi göğüslemeye daha yakın.

Mevcut hal Biden’ın zaferine işaret ediyor

Sonuçların şimdilik netleşmediği 6 eyalette tercihleri önde götüren adaylar kazanırsa Biden, Arizona, Nevada ve Georgia’dan alacağı toplam 33 seçici delegeyle, delege miktarını 286’ya çıkarıp seçimi kazanmak amacıyla lüzumlu asgari delege adedi olan 270’e ulaşmış olacak.

Trump, yarışı önde götürdüğü Pensilvanya, Kuzey Carolina ve Alaska’da kazanırsa toplam 38 seçici delegeyle 252’ye ulaşacak ve seçimi ikinci tamamlayacak.

Yarışın kafaya baş bulunduğu eyaletlerdeki tercihlerin değişik sonuçlanması, delege aritmetiğini her iki aday lehine değiştirebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri