EkonomiKültür SanatSağlık

Abant, Gölcük ve Yedigöller’e HES koduyla giriş dönemi

Bolu'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, bilhassa il dışından en çok ziyaretçinin geldiği Abant ve Gölcük doğa parkları ile Yedigöller Milli Parkı'na girişler Yaşam Eve Sığar (HES) programıyla yapılmaya başlandı.

Abone Ol  
 

Bolu’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, bilhassa il dışından en çok ziyaretçinin geldiği Abant ve Gölcük doğa parkları ile Yedigöller Milli Parkı’na girişler Yaşam Eve Sığar (HES) programıyla yapılmaya başlandı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin, pozitif vaka tanımlı ya da temaslı olan ve evlerinden çıkmaması gerektiği durumda Abant, Gölcük, Yedigöller mesire alanlarına il içinden ve il dışından birtakım yurttaşların geldiğinin belirleme edilmesi üstüne bu alanlara ilk etapta tatil günlerinde HES koduyla girilmesi kararı yaşama geçirildi.

Abant, Gölcük ve Yedgöller’de jandarma ekipleri ve yetkililer doğrulusunda ziyaretçilerin cep telefonlarından HES kodu denetim ediliyor.

HES kodu olmayan ziyaretçilerin doğa ve milli parklara girişine izin verilmiyor.

“HES programı problemsiz bir şekilde devam ediyor”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara ve İstanbul gibi iki metropol arasında yer alan natural güzellikleriyle ünlü Bolu’nun doğa ve milli parklarıyla resmen bir çekim merkezi konumunda olduğunu söyledi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında Bolu Valiliğinin aldığı karar tarafında Abant ve Gölcük doğa parkları ile Yedigöller Milli Parkı’na girişlerin HES programıyla yapılmaya başlandığını bildiren Metin, “Pandemi döneminde kurallar çerçevesinde, sosyal uzaklık kuralına ideal olarak vatandaşlarımızın en az riskle eğlencelerini ve dinlenmelerini yapabilmeleri adına yapılan bir yöntem.” dedi.

Metin, HES programının zor bir program olmadığını dile getirerek, “Vatandaşımız da bu sisteme alıştı. Vatandaşımız HES kodunu alıp geliyor. Kapıda barkod´unu gösterip doğa ve milli parklara giriş yapıyor. HES programı problemsiz bir şekilde devam ediyor. Dolayısıyla bu programdan memnunuz. Diğer illere de yansır diye düşünüyorum.” diye konuştu.

“Pandemi süreci amacıyla lüzumlu bir program”

Ailesiyle tatil amacıyla Gölcük Tabiat Parkı’na gelen Mesut Kocabaş da programın güzel olduğunu belirterek, “Bu programlamayı takip ediyorduk. Pandemi süreci amacıyla lüzumlu bir program. Sadece doğa ve milli parklara değil, toplu olarak girilen her yere HES programı uygulanabilir.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri