DünyaGenel

AB veto krizlerini aşmaya çalışıyor

Avrupa Birliği (AB), Macaristan ve Polonya'nın AB bütçesini engellemesinin sonrasında Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya'nın üyelik müzakerelerini vetosuyla meydana çıkan krizleri aşmaya çalışıyor.

Abone Ol  
 
64 / 100

Avrupa Birliği (AB), Macaristan ve Polonya’nın AB bütçesini engellemesinin sonrasında Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın üyelik müzakerelerini vetosuyla meydana çıkan krizleri aşmaya çalışıyor.

Bulgaristan, komşusu Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını tarihi kültürel anlaşmazlıklar nedeniyle veto etti. Polonya ve Macaristan ise AB fonlarının dağıtımının hukukun avantajı ilkesine bağlanmasına karşı çıkarak AB’nin toplam 1,8 trilyon avroluk gelecekteki bütçesi ve yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarına karşı hazırlanan kurtarma programını engelliyor.

Her iki mevzu da AB’nin Avrupa işlerinden mesul bakanlarının 8 saat süren toplantısında ele alındı yalnız problem çözülemedi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile üyelik müzakerelerini başlatmak istediklerini belirterek, “Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya hakkında gündeme getirdiği mevzuların halledilmesi ve müzakere çerçevesine yönelik mutabakatın bulunması için çabaların artırılması gerekiyor.” dedi.

Müzakerelerin başlaması için hükümetler arası konferansın bir an önce yapılmasını talep ettiklerini belirten Sefcovic, “Bu amaçla AB Komisyonu, Almanya devre başkanlığı ile bu çabaları desteklemek üzere yakın ilişkide olacak. Böylece genişleme sürecinin devam ettiği ve sonuç verdiğine yönelik bölgeye mühim bir sinyal verilmiş olacaktır.” diye mevzuştu.

Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth ise Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un üyelik sürecinde çok gelişme kat ettiğini, Bulgaristan ile Kuzey Makedonya örneğinde gördüğünüz gibi çift problemlerin bulunabileceğini, bunları çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Roth, Arnavutluk mevzusu ile ilgili ise yeni seçim yasası ve Anayasa Mahkemesinin işleyişi hakkında hatalar bulunduğunu aktardı.

Kuzey Makedonya AB adaylık statüsünü 2005’te, Arnavutluk ise 2014’te almıştı. Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya yönelik veto gerekçeleri arasında dil, etnik kimlik, azınlık problemu ve tarihi şahsiyetler gibi mevzular bulunuyor.

AB bakanları, 8 saatlik toplantıda Polonya ve Macaristan’ın bütçe vetosunu aşmak için de gelişme sağlayamadı. Polonya ve Macaristan AB içinde son senelerde yargı, esas özgürlükler gibi alanlarda geriye gittikleri gerekçesiyle eleştiriliyor. İki ülke, fonların dağıtımının hukukun avantajıne bağlanması durumunda AB bütçesinden yeteri kadar yararlanamama endişesi taşıyor.

Bütçe ve genişleme alanlarındaki vetoların perşembe günü Kovid-19 salgını gündemiyle toplanacak AB Liderler Zirvesinde ele alınması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri