Ekonomi

AB, Rusya’ya yaptırımları uzattı

AB Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve özgürlüğünü tehdit etmesi nedeniyle birliğin uygulamakta bulunduğu kısıtlayıcı tedbirlerin 15 Mart 2021'e kadar uzatılması kararı alındığını açıkladı.

Abone Ol  
 

Açıklamada, yaptırımlar uyarınca mal zenginliği dondurulan ve seyahat yasağı yapılan birey adedinin 175, şirket adedinin ise 44 bulunduğu kaydedildi.

AB’nin Rusya’ya yaptırımları

AB’nin başka yaptırımları uyarınca 27 üye ülke, Rusya’ya silah satışı yapamıyor, Rusya’nın, petrol ve gaz sektörlerinde sarfedilen birtakım teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor. Hem de Rus kamu bankaları, Avrupa’da finans sektöründen dışlanıyor. Genellikle ticaret ve yatırımlara yönelik kısıtlamaları sahibi olan yaptırımlar her 6 ayda bir uzatılıyor.

Rusya, Mart 2014’te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım’ın Rusya doğrulusunda ilhak edilmesi ve Ukrayna’nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve birtakım ülkeler Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulamaya başlamıştı.

AB, Rusya’ya ekonomik yaptırım kararını ilk olarak 2014 senesinde almıştı.

Muhabir: Ata Ufuk Şeker

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri