Genel

AB, Putin’e yakın Rus iş insanına yaptırım uygulayacak

Avrupa Birliği (AB), Libya'ya silah ambargosunu deldiği gerekçesiyle Rus güvenlik şirketi Wagner grubuyla bağlantılı olduğu belirtilen Rus iş insanı Yevgeniy Prigojin'e yaptırım uygulama kararı aldı. AB Konseyinden yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen iş insanı Yevgeniy Viktoroviç Prigojin'e, Wagner grubu ile finansal bağlantısı olduğu, Libya'nın barış, güvenlik ve istikrarını tehdit eden faaliyetler içinde bulunduğu gerekçesiyle yaptırım uygulanacağı bildirildi. Yaptırımlar, seyahat yasağı, varlıkların dondurulması, AB ülkelerinin vatandaşları ve şirketlerinin bu kişiyle mali ilişkisinin yasaklanmasını içeriyor. Kremlin'in yemek ve diğer davet işlerinin organizasyonunu yaptığı için "Kremlin'in aşçısı" olarak anılan Yevgeniy Prigojin’in, Rus güvenlik şirketi Wagner’i yönettiği belirtiliyor. AB Resmi Gazetesindeki yaptırım kararında, Prigojin'in, Wagner grubunun Libya'daki faaliyetlerinde yer aldığı ve bu faaliyetlere destek verdiği kaydedildi. Kararda, Wagner grubunun Libya'ya silah ve paralı asker göndererek BM ambargosunu defalarca deldiği, ayrıca BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetine karşı askeri operasyonlara katıldığı, böylece Libya'nın istikrarına zarar verdiği belirtildi.

Abone Ol  
 
98 / 100

Avrupa Birliği (AB), Libya’ya silah ambargosunu deldiği gerekçesiyle Rus emniyet şirketi Wagner grubuyla bağlantılı bulunduğu belirti edilen Rus iş insanı Yevgeniy Prigojin’e yaptırım program kararı aldı.

AB Konseyinden yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen iş insanı Yevgeniy Viktoroviç Prigojin’e, Wagner grubu ile finansal bağlantısı bulunduğu, Libya’nın barış, emniyet ve istikrarını tehdit eden faaliyetler içinde bulunduğu gerekçesiyle yaptırım yapılacağı bildirildi.

Yaptırımlar, seyahat yasağı, varlıkların dondurulması, AB ülkelerinin vatandaşları ve şirketlerinin bu kişiyle mali temasının yasaklanmasını içeriyor.

Kremlin’in yemek ve başka çağrı işlerinin organizasyonunu yaptığı için “Kremlin’in aşçısı” olarak anılan Yevgeniy Prigojin’in, Rus emniyet şirketi Wagner’i yönetmekte bulunduğu belirtiliyor.

AB Resmi Gazetesindeki yaptırım kararında, Prigojin’in, Wagner grubunun Libya’daki faaliyetlerinde yer aldığı ve bu faaliyetlere destek verilen kaydedildi.

Kararda, Wagner grubunun Libya’ya silah ve paralı asker göndererek BM ambargosunu defalarca deldiği, ilaveten BM doğrultusundan tanınmış Ulusal Mutabakat Hükümetine karşı askeri operasyonlara katıldığı, böylelikle Libya’nın istikrarına zarar verilen belirtildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri