DünyaGenel

AB Liderler Zirvesi başladı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi toplantısında Doğu Akdeniz'deki hal ve Türkiye ile temasların yanı sıra Belarus, Çin-AB temaslari, Dağlık Karabağ, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesi ile tek pazar, endüstri siyasetleri ve dijital dönüşüm gibi mevzular ele alınacak.

Abone Ol  
 
64 / 100

Avrupa Birliği (AB) Konseyi toplantısında Doğu Akdeniz’deki hal ve Türkiye ile temasların yanı sıra Belarus, Çin-AB temaslari, Dağlık Karabağ, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesi ile tek pazar, endüstri siyasetleri ve dijital dönüşüm gibi mevzular ele alınacak.

İki gün sürecek zirvenin ilk oturumunda dış siyaset hususları tartışılacak. Bunlar Çin ile temaslar, Dağlık Karabağ, Navalnıy ve Belarus olacak.

AB liderleri bu oturumun sonrasında akşam yemeğine geçecek. Burada ele alınacak mevzu ise Doğu Akdeniz’deki hal ve Türkiye ile temaslar olacak. Yemeğin sonrasında, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in basın toplantısı yaparak gazetecilere bilgi vermesi bekleniyor.

Zirvenin yarın sabahki oturumunda ise AB tek pazarı, endüstri siyasetları ve dijital dönüşüm hususları tartışılacak.

Zirvenin Türkiye ve Doğu Akdeniz ile alakalı evresinde AB yönetimi, liderlere Doğu Akdeniz mevzulu uluslararası konferans düzenlenmesi önerisiyle alakalı konferansın zamanı, katılımcıları, formatı ve hususları hakkında fikirleri sunacak.

Ayrıca Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Türkiye’ye önlem şartını öne sürerek Belarus’a yönelik yaptırımları engellemesi de zirvede tartışılacak mevzular arasında yer alıyor. AB liderlerinin, Rum yönetiminin Belarus vetosunu nasıl engelleyebileceklerini tartışacağı belirtiliyor.

Dış siyaset mevzulu gündem maddeleri arasında son günlerdeki gelişmelerden sonra eklenen Dağlık Karabağ hakkında ise AB liderlerinin üçüncü ülkelerin soruna müdahil olmamasına yönelik davette bulunması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri