EkonomiGenel

AA’nın yeni analiz kitabı ‘Avrupa’nın Kimlik Krizi’ raflarda

Alanında tanınmış akademisyenlerden uzmanlara, stratejistlerden analistlere uzanan çoğu isimle Avrupa'nın kimlik krizinin incelendiği kitaptaki analizler, kıtanın son 20 senede yaşadığı çoğu olay neticesi sosyal ve siyasal krizlerde geçirdiği dönüşüm ile Avrupa Birliğinin (AB) geleceği konusu ile ilgili endişeler ve soru işaretlerine odaklanıyor.

Abone Ol  
 
61 / 100

Alanında tanınmış akademisyenlerden uzmanlara, stratejistlerden analistlere uzanan çoğu isimle Avrupa’nın kimlik krizinin incelendiği kitaptaki analizler, kıtanın son 20 senede yaşadığı çoğu olay neticesi sosyal ve siyasal krizlerde geçirdiği dönüşüm ile Avrupa Birliğinin (AB) geleceği konusu ile ilgili endişeler ve soru işaretlerine odaklanıyor.

5 ana bölümden meydana gelen 333 sayfalık kitapta, “Avrupa’nın İslam’a Bakışı”, “Avrupa’da Mülteci Sorunu”, “Sağa Kayan Avrupa”, “Avrupa’da Ayrılıkçı Hareketler” ile “Koronavirüs ve AB’nin Geleceği” başlıkları ele alındı.

Kitabın ön sözünü yazan AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, kendini “çeşitlilik içinde birlik” sloganıyla ifade eden AB’nin son 20 senede çoğu mühim olayın etkileri altında olduğunu belirtti.

İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcı sonuçlarının sonrasında kıtayı birleştiren ortak Avrupa fikrinin, bugün eski korkularıyla bilhassa de “öteki” düşüncesiyle sınandığını ifade eden Kazancı, şunları kaydetti:

“Bir yandan İngiltere’nin Brexit kararıyla bu ortaklıktan ayrılması, başka yandan 2004’te Birliğe katılan yeni üyelerin ekonomik açmazları, ilaveten parlak bir gelecek arayışındaki göçmenlerin Avrupa’ya akın etmesi ve bunun neticesi olarak da aşırı sağ fikirlerin zemin bulması AB’nin geleceği konusu ile ilgili endişeleri ve soru işaretlerini artırıyor.

Elinizdeki kitap, Avrupa’nın sosyal ve siyasal krizlerde geçirdiği dönüşümü ve AB’nin gelecek perspektiflerini ele alan analiz ve özel haberlerden oluşuyor. AB’nin siyasal ve sosyal geleceğiyle ilgilenen araştırmacılara kaynak olacağını düşündüğüm bu çalışmada emeği geçtiğimiz bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Dünya siyasetinin küresel fay hatları incelendi

Analizler Serisi kapsamında daha önce üç kitap yayımlanmıştı. Askeri, siyasi ve ekonomik yönleriyle Türkiye’nin yeni emniyet stratejisinin ele alındığı “Türkiye’nin Emniyet Stratejisi”, serinin ilk kitabı olarak raflardaki konumunu almış, ABD Başkanı Donald Trump’ın çevresel ve küresel politikalarının, bu ülkenin müttefiklerinin yanı sıra bütün dünyayla ilişkilerinde ortaya getirdiği belirsizliğin incelendiği “Trump ve Küresel Düzen” Analizler Serisi’nin ikinci kitabı olarak yayımlanmıştı.

Dünya siyasetinde hakim aktörlerin rollerinde mühim değişimlere sebep olan gelişmelerin ve yeni “küresel güç kayması” şeklinde nitelenen sürecin incelendiği “Dünya Siyasetinde Küresel Fay Hatları” serinin üçüncü kitabı olarak okuyucuyla buluşmuştu.

“Atatürk’ten Erdoğan’a Cumhurbaşkanlarımız” ve “Türkiye ve Dünyada 100 Yıl” gibi orjinal prestij eserlere imza atan AA Yayınlarına dair ayrıntılı bilgiye “https://www.aa.com.tr/tr/aa-yayinlari” adresinden ulaşılabiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri