Genel

81 yaşında 4’üncü üniversite diplomasını alarak mezun oldu

Trabzon'da yaşam sürdüren 81 yaşındaki Halit Macit, 2 senelik İstanbul Yıldız Teknik Okulu ile Ankara Yüksek Teknikerlik Okulu'ndan önlisans diplomalarını alarak mezun oldu.

Abone Ol  
 

Trabzon’da yaşam sürdüren 81 yaşındaki Halit Macit, 2 senelik İstanbul Yıldız Teknik Okulu ile Ankara Yüksek Teknikerlik Okulu’ndan önlisans diplomalarını alarak mezun oldu.

Daha sonra 1991 senesinde Cumhuriyet Üniversitesi mühendislik fakültesinden mezun olarak Trabzon’da çalışma hayatına başlayan Macit, 1990’lı senelerde emekli oldu. Belediye meclis delegesi olarak bir vakit vazife de yapan Macit, detaylı kurumlardan mükafat ve teşekkür belgeleri aldı.

“Okumanın yaşı yok” diyen Macit, 79 yaşında sınavsız başvurduğu AÖF Adalet Ön Lisans programından 2,5 senede mezun olmayı başardı.

AÖF Trabzon Bürosu Şube Müdürü Tahsin Albayrak, Macit’e kepini giydirerek, diplomasını takdim etti.

İlerlemiş yaşına karşın duruman mühendis olarak çalışan Macit, AA muhabirine, hayatını çalışmak ve okumakla geçirdiğini söyledi.

Macit, okumayı çok sevdiğini ifade ederek, boş vakitlerinde şiir yazdığını ve 5 kitap çıkardığını, yeni kitabının da baskıya hazır olduğunu anlattı.

İnsanın okudukça yeni olay ve bilgilerle karşılaştığını altını çizen Macit, “İnsan, hayatın güçlüklerini yenmeye çalışıyor. İlk insan barınma, korunma ve karın doyurmak amacıyla ağaç kovuklarında yaşıyordu. Daha sonra tarihi proses içersinde apartman dairelerinde, villalarda yaşamaya başladı. Gökyüzünde uçaklar ve hava araçları, yeryüzünde kara araçları, yollar, köprüler, tüneller ve barajlar inşa edildi. Şehir kasabaya kasaba şehre yaklaştı. Medeniyet geliştikçe dünya küçüldü.” diye konuştu.

Macit, yaşına karşın Allah’ın “oku” emri tarafında şimdilerde ismi Yıldız Teknik Üniversitesi olan teknikerlik ve yüksek teknikerlik bölümlerinin yanı sıra mühendislik fakültesi ve son olarak da AÖF Adalet Ön Lisans programından mezun olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Eskişehir AÜ rektörüne, eğitim kadrosuna, Trabzon Bürosu Şube Müdürü Tahsin Albayrak ve ekibine gösterdiği ilgiden ötürü teşekkür ederim. AÜ, ülkemizde bilim hayatına çok büyük katkılar gerçekleştiren bir üniversite. Okumayı, herkese tavsiye ederim. Okumanın sınırı yok. İnsanoğlu, okumakla yeni buluşlar öğrenir ve dünyayı daha yaşanılabilir duruma getirir.”

Macit, sınavlara nasıl çalıştığı ile ilgili da şu verileri verdi:

“Akşam 21.00’de yatarım. Gece 03.00’de kalkarım, namazdan sonra sabaha kadar okumaya devam ederim. Gece sessizliğinde hususları daha iyi kavrıyorum. Adalet Ön Lisans programında toplamda 32 dersten sınava girdim. Sınav evveli ufak not defterlerine, kitapların özetlerini çıkardım ve bu not defterlerini yanımda taşıyorum. Hem de internetten de yararlandım.” dedi.

“Okumak ve çalışmak benim gıdam”

Okumaktan vazgeçmeyeceğini ifade eden Macit, gençlere tavsiyelerde de bulunarak, şu şekilde devam etti:

“Okumak ve çalışmak benim gıdam. Ya kitap yazacağım ya da okuyacağım. Bir kitap hazırlığım daha var. Onu da en kısa vakitte bastıracağım. Gençlere tavsiyem, boş vakitlarını okumaya ayırsınlar. Kitapla dost olmak kadar güzel bir şey yok. Kitap, insanın en yakın dostıdır. Gençler, otobüste dolmuşta giderken bile ellerinde bir kitapları olsun. Okumak insanın bilmediklerini öğretiyor, güzel yaşamanın düsturunu veriyor.”

Macit, İstanbul’da okurken ev dostının hukuk fakültesinde eğitim gördüğünü belirterek, “O senelerde dostımın ders notlarını okuyordum. Hukuk okumaya karşı bir ilgim oluştu. Yıllar sonra bir dostım aracılığı ile AÖF’de Adalet Ön Lisans programının olduğunu öğrenince kayıt yaptırdım. Okulumu saatinde bitirmek ve diplomamı da hocamın elinden alabilmek beni mutlu etti.” ifadelerini kullandı.

AÜ AÖF Trabzon Bürosu Şube Müdürü Tahsin Albayrak da Macit ile 2017 senesinde kayıt yaptırdığı esnada tanıştığını belirterek, “O senelerde kendisini takibe aldım. İletişimimizi koparmadık. Merak ettiklerini vakit vakit gelip bize sordu, bizler de yardımcı olmaya çalıştık. Azmi, başarısı, çalışma gayreti bizi de gururlandırdı. 2019-2020 eğitim öğretim bahar döneminde de mezun oldu. Başarılarının yanı sıra sağlıklı ve hayırlı ömürler diliyorum.” dedi.

Albayrak, okumanın yaşı olmadığına vurgu yaparak, “Halit amcamıza teşekkür ediyoruz. Gençlerimize, ‘Yaşım geçti, okumak istemiyorum’ diyenlere çok güzel bir örnek. Amcamız 81 yaşında bizden diplomasını aldı.” diye konuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri