Kültür Sanat

80 yaşındaki ‘Süper Dede’ beşinci üniversite diplomasına kavuştu

İzmir'in Karşıyaka eyaletinde hayat sürdüren "Süper Dede" lakaplı emekli astsubay Mehmet Deniz, beşinci üniversite diplomasına kavuştu.

Abone Ol  
 
57 / 100

İzmir’in Karşıyaka eyaletinde hayat sürdüren “Süper Dede” lakaplı emekli astsubay Mehmet Deniz, beşinci üniversite diplomasına kavuştu.

Balıkesir’in Sındırgı eyaletinde 1940 senesinde hayat hikayesi başlayan Mehmet Deniz, 80 senelik ömrüne yüzlerce sertifika, kurs programının yanı sıra açık öğretim fakültesindeki 5 ayrı bölgede eğitim alıp diplomaya kavuşma başarılı olmasını sığdırdı.

Yarım bıraktığı lise eğitimini, astsubaylıktan emekli olduktan sonra tamamlayan Deniz, ilk üniversite eğitimine 61 yaşında açıköğretim fakültesi ofis idaresi bölümünde başladı.

Öğrenme azmi ve hayata sevinci yardımıyla etrafında “Süper Dede” olarak anılan 2 çocuk ve 2 torun sahibi Deniz, üniversite eğitimine devam etme kararı aldı.

“Süper Dede”, açıköğretim fakültesinin sırayla iktisat, işletme, Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerini tamamladı, son olarak da 2020 senesinde adalet bölümü diplomasına kavuştu.

Rusça ve Almanca tercümanlık da yapmış

Mehmet Deniz, sertifika ve diplomalarla dolu evinde ağırladığı AA ekibine yaptığı açıkalmada, çoğu yaşıtı gibi evde ya da kahvehanelerde zaman geçirmek istemediğini, hep daha çok şey öğrenmeyi arzuladığını söyledi.

Sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalıştığı ve okumayı hiç bırakmadığı amacıyla aktif bir hayat sürdüğünü ve bunun da sağlığına olumlu yansıdığını altını çizen Deniz, kendisini en çok 50’li yaşlarında hissettiğini belirtti.

Deniz, gençliğinde Rusça ve Almanca tercümanlık yaptığını, Rock müzik dinlediğini, günlerini dolu dolu geçirdiğini ifade ederek, yetişkinliğinde de Kur’an Kursu’na devam ettiğini, amatör telsizcilik, bilgisayar gibi alanlarda eğitimler aldığını dile getirdi.

Türk Dili ve Edebiyatı kısmını Osmanlıca öğrenmek amacıyla okuduğunu bildiren Deniz, “Birlikte sınava girdiğim gençler bu eğitimleri nasıl aldığımı, okulu nasıl bitirdiğimi soruyor, hayret ediyor.” dedi.

Özellikle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) amacıyla gönüllü çalışmalarının bundan ileri hayatına yön vereceğini ifade eden Mehmet Deniz, “Gelecek sene Acil Durum ve Afet Yönetimi okuyacağım sonra da Halkla İlişkiler bölümünde yüksek lisans ve hekime gerçekleştirmek istiyorum.” dedi.

Yaşıtlarına davette bulundu

Çocuk ve torunlarının eğitim konusu ile ilgili kendisiyle yarışamayacağını ifade eden “Süper Dede” şunları kaydetti:

“Bu azim işi. Bana diyorlar ‘Nasıl yapıyorsun’ Derslerin kitabı var, alıyorum sabaha kadar çalışıyorum. Sınava giriyorum, kazanıyorum. Arkadaşlarıma numune olmak amacıyla yapıyorum. Alzaymır olmak istemiyorum. Yaşıtlarıma sesleniyorum, evde oturmasınlar, gönüllü çalışsınlar. Mutlu olsunlar, ‘Ben de işe yarıyorum’ desinler.”

Mehmet Deniz, sınavlara gençlerle girdiğini ifade ederek, onlara da “hayatlarını dolu dolu hayata” ve “çok çalışma” önerisinde bulunduğunu aktardı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri