GenelEkonomiGündem

735 TL Prim desteğinin detayları belli oldu

Koronavirüs tedbirlerinin aşamalı olarak kaldırılmasıyla beraber başlayan normalleşme sürecinden tekrar etkinliğe geçtiğimiz iş yerlerinin alacağı prim desteğinin detayları netleşti.

Abone Ol  
 
65 / 100

Koronavirüs tedbirlerinin aşamalı olarak kaldırılmasıyla beraber başlayan normalleşme sürecinden tekrar etkinliğe geçtiğimiz iş yerlerinin alacağı prim desteğinin detayları netleşti.Yeni tip koronavirüs salgınında normalleşme süreciyle beraber tekrar işe dönen iş yerlerine verilebilecek olan prim desteğinin detayları belli oldu.Bu kapsamda Sosyal Emniyet Kurumu’nun (SGK) yayınladığı genelgeye göre prim desteğinden kısa çalışmayı tamamıyla sona erdiren ve haftalık normal çalışma sürelerine geri dönen işletmeler faydalanabilecek.

Yani örnek olarak bir işyerinde 100 sigortalı çalışan kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorsa prim desteği alınabilmesi amacıyla 50’sinin haftalık normal çalışma süresine dönmesi gerekiyor. 50 işçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı iş yerinde ise prim desteği almak amacıyla 30 çalışanın kısa çalışma ödeneğinin sona ermesi yani normal çalışma süresine geri dönüş sağlaması gerekiyor. Geri kalan işçilerin kısa çalışma ödeneğinden yararlanması, prim desteği alınmasına mani olmayacak.

735 TL Prim desteğinin detayları belli oldu 2 – toki para iadesi aciklamasi yapti toki paralari n 4456051

Bu kapsamda verilebilecek olan prim desteğinde kısa çalışma ödeneği alan her işçi amacıyla ödenek aldığı aylık ortalama gün adedi, nakdi ücret desteğinden yararlanan işçi amacıyla ücret desteği aldığı aylık ortalama gün adedi temel alınacak.

735 TL prim desteği

2020 yılının Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında prim desteğinden faydalanmak isteyen bir iş yeri, çalıştırdığı işçinin kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün adedinin 20, prim ödeme gün adedinin 30, prime temel kazancının da 3 bin lira olması halinde alacağı prim desteği aylık 735.75 Türk Lirası olacak.

Prim desteğinden yararlanamayacak yerler ise şu şekilde;

“Genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri doğrulusunda kurulan birlik ve işletmeler, sosyal emniyet kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş başka kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, KİT’ler, sermayesinin yarıdan çoğu kamuya ait olan ortaklıklar..”

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri