Ekonomi

700 Bin Kişinin Kullandığı Esnaf Destek Paketi

Esnaf Destek paketi 700 bin esnafa ulaştı

Abone Ol  
 

Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan, Mart ayından bu yana ülkemizde yoğun bir biçimde etkisi hissedilen korona virüs salgını ile ekonomik anlamda mücadele edilmesine dair Halkbank önderliğinde sunulan Esnaf Destek Paketi ile 700 bin esnafa ulaşıldığını belirtti. Bu sayede söz konusu ihtiyaç sahibi esnaflara toplamda 17,2 milyar TL tutarında kredi sağlandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, korona virüs pandemisinin ekonomi alanındaki negatif etkilerinden kurtulmak veya minimuma indirmek hedefi ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hazırlanmış ve açıklanmış olan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi çerçevesinden ülke çapında pek çok sektöre ve değişik büyüklüklerdeki pek çok işletmeye önemli ölçüde destek verildiğini hatırlattı. Bu bağlamda esnaflara ve sanatkarlara yönelik Halkbank tarafından planlanmış olan Esnaf Destek Paketi’ne değinen Bakan Pekcan, senelik olarak yüzde 4,5 faiz oranına sahip, 36 ay vadeli ve 6 aya dek ödemesiz Halkbank kredilerinden toplamda 700 bin dolayından esnafın yararlandığını ve bu sayede totalde 17,2 milyar TL değerinde kredi verildiğini belirtti. Bu miktarın 13,2 milyar TL’sinin direkt olarak Halkbank tarafından kredilendirildiğini geri kalan 4 milyar TL’nin ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) aracılığıyla garantilendiği açıklandı.

700 Bin Kişinin Kullandığı Esnaf Destek Paketi 2 – esnaf destek verme paketi 2

Paraf Esnaf Kart’a da Büyük İlgi Oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Esnaf Destek Paketinin yanında 25 bin TL’ye kadar limiti olan 3 ay ödemesiz ve 12 vadeli biçimde düzenlenmiş olan Paraf Esnaf Kart’a da büyük ilgi olduğunun altını çizdi. 530 bin dolayında esnafın Paraf Esnaf Kart’tan faydalandığını belirten Bakan Pekcan, bu kapsamda totalde 10 milyar TL değerinde limitin tahsis edildiğini açıkladı. Söz konusu kredi paketleri ile uygun faiz ve uzun vadelerin de yardımı ile esnafın ayağa kaldırıldığını belirten Pekcan, söz konusu politikaların hazırlanmasında öncü ve lider rol oynayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da ayrıca teşekkürlerini iletti.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri