GenelGündem

65 yaş ve üzerindekiler izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat yapabilecek

İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, "Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi" alabilmek şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

Abone Ol  
 
65 / 100

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 65 yaş ve üzeri yurttaşların seyahat iznine dair genelge gönderdi.

Genelgede, gelinen aşamada yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılması ve bulaşma hızının azalması, olay artış hızının düşüşe geçmesi ve turizm sezonunun açılması sebebiyle 65 yaş ve üzeri yurttaşların turizm hedefli seyahatlerine izin verilmesinin makul olacağının değerlendirildiği belirtildi.

Yayımlanan genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar (son üç sene içerisinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) turizm hedefiyle yapacakları yolculuklarda “Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi” alabilmek şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesine başvuracak 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, kendileri ile aynı halde tespit edilen (65 yaş ve üzeri) eş, kardeş ve birinci derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en çok 6 birey amacıyla seyahat izin belgesi müracaatı yapabilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi alabilmek üzere, Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden ya da elektronik ortamda e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-müracaat sistemine girerek seyahat izin işlemleri başlığının altında yer alacak Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi verilmesi alt başlığını seçerek müracaatlarını gerçekleştirebilecek.

Başvuru formunda otel tatili, yazlık/devremülk, kiralık ev/villa ya da karavan tatili lüzumçelerinden biri seçilecek.

Vatandaşlar, otel tatili amacıyla rezervasyon belgelerini, yazlık/devremülk amacıyla tapu örneklerini, kiralık ev/villa tatili amacıyla ise kira sözleşmelerini, karavan tatili amacıyla karavan sahiplik belgeleri ya da kira sözleşmelerini mecburi olarak müracaat esnasında sisteme yükleyecek.

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi alacak vatandaşlar, otobüs, uçak, tren ve özel vasıta ile yapacakları yolculuklar amacıyla müracaat yapabilecek.

Başvuru esnasında başvuranın ve beraberindekilerin Kovid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirti edilen hastalıklarının olup olmadığı konusu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak.

Vatandaşların belge alabilmek amacıyla rastgele bir sıhhat kuruluşu ya da valilik/kaymakamlıklara gitmelerine lüzum bulunmuyor. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi müracaatları, otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.

İzin müracaatı kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak, bunun dışında e-Devlet üzerinden müracaat onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

İzin müracaatı kabul edilen 65 yaş ve üzeri yurttaşların bilgileri, otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı bulunduğu aile doktoruna bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile doktorları doğrultusundan lüzumlu takipleri yapılacak.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri