Otomobil

64 Milyon Sıfır Araç Satışı

Ülkeler özelinde sıfır ve hafif ticari araç satış sayıları verileri en fazla sıfır araç satışının Çin’de gerçekleştiğini gösteriyor

Abone Ol  
 
58 / 100

Ülkeler özelinde sıfır ve hafif ticari araç satışlarına yönelik veriler açıklanırken, en yüksek sıfır araç satışının 21 milyon 444 bin 180 adet ile Çin’de ortaya çıktığı gözlendi. Küresel ölçekte geçtiğimiz yıl satılan toplam araç sayısı ise 64,3 milyon adet olarak kaydedildi.

Ajans Press tarafından otomobiller ve otomobil satışları ile ilgili basına yansımış olan haber sayıları da incelendi. Dijital basın arşivlerinden toplanan bilgiler ışığında geçtiğimiz sene araçlar ile ilgili basına 109 bin 512 adet haber yansıdığı öğrenildi. Yalnızca sıfır araçlar ile ilgili basında çıkan haber sayıları ise 948 adet şeklinde kaydedilirken, ÖTV indirimi ve kampanya gibi uygulamaların da oldukça ilgi çektiği ve çokça konuşulduğu tespit edildi. Otomobil piyasası içerisinde meydana gelen daralma ve yerli aracın da medya içerisinde en sık konuşulan başlıklar arasında yer aldığı belirtildi.

64 Milyon Sıfır Araç Satışı 2 – sifir arac

En Fazla Sıfır Araç Satışı Çin’de

OICA verileri ile elde edilen bilgiler ışığında, ülkeler özelinde sıfır ve hafif ticari araç satış sayıları öğrenildi. Söz konusu veriler en fazla sıfır araç satışının Çin’de gerçekleştiğini gösteriyor. Çin piyasası içerisinde geçtiğimiz sene 21 milyon 444 bin 180 adet sıfır araç satışı gerçekleştirildi. Dünya üzerinden geçtiğimiz sene satılan toplam sıfır araç sayısının ise 64,3 milyon olduğu belirtildi. Çin’in ardından ikinci sırada ise ABD yer alıyor. ABD sınırları içerisinde geçtiğimiz yıl 4 milyon 715 bin sıfır araç satışı yapıldı. Üçüncü sırada ise 3 milyon 607 bin dolaylarındaki sıfır otomobil ve hafif ticari satışları ile Almanya dikkat çekti. Söz konusu veriler ışığında Türkiye’deki toplam sıfır araç satışının ise 387 bin 256 olarak kayıtlara geçtiği belirlendi.

Koronavirüs pandemisinin üretim süreçlerinde kesintilere ve kayıplara yol açtığı 2020 yılı içerisinde ise söz konusu sıfır araç satışlarında önemli ölçüde düşüş yaşanması bekleniyor. Bu kaybın ise ikinci el piyasasına transfer olması öngörülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri