Teknoloji

5G Testi

Turkcell yerli ve milli üretim gerçekleştirmek adına BTK liderliğinde 5G altyapısını test etti!

Abone Ol  
 
61 / 100

Ülkemizin önde gelen teknoloji firmalarından Turkcell, haberleşme sektörü içerisinde yerli ve milli üretim gerçekleştirmek ve güçlü bir iş birliği atmosferi meydana getirmek adına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) liderliğinde hayata geçirilen Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) ile gerçekleştirilen çalışma kapsamında 5G altyapısını test etti.

Turkcell şirketi tarafından yapılan açıklamalar ışığında, TÜBİTAK tarafından desteklenen “Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi” kapsamındaki testler sayesinde yerli ve milli 5G sunulabilecek. Eğitimden sağlığa, endüstriden ulaşıma kadar tüm sektörlerdeki gerekli olan teknoloji çözümleri bu sayede yerli ve milli 5G tarafından karşılanacak.

HTK’da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan İlhan Bağören konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda; 5G Çekirdek Şebeke ve Sanallaştırma Platformu’nun 2017 senesi içerisinde BTK, OSTİM ve TÜBİTAK ortak destekleri ile tamamen yerli ve milli haberleşme sistemleri oluşturmak adına başlatılan “Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi”nin ilk başarılı çıktıları olduğunu belirtti. Projenin paydaşları olan i2i Systems, TTG International, Telenity ve Labris firmaları tarafından GTENT marka şemsiyesi altında ürünleştirilen bileşenler ve HAVELSAN bünyesi tarafından geliştirilmiş olan bileşenlerin meydana getirdiği söz konusu ürünler, ülkedeki mobil haberleşme sisteminin kontrolünden sorumlu olup, temelde mobil abonelerin başarılı bir şekilde ağa erişmesini, bağlantısını ve hareketlilik düzeylerini yöneterek, abonelerin veri akış hizmetlerinden yararlanmasını ve ağ kaynaklarının da maksimum verimli biçimde kullanımını sağlıyor.

5G Testi 2 – 5G5

Üniversiteler ile Ortak Projeler

Ülkemizde faaliyet gösteren önemli teknoloji firmalarından Turkcell, 5G alanında yerli ve milli teknolojilerin hızlı ve başarılı bir biçimde geliştirilebilmesi adına oluşturulmuş olan girişimlerden HTK’nın yanında çeşitli üniversiteler ve yerel şirketlerle de pek çok proje yürütüyor.

TÜBİTAK desteklerinin ve benzer bazı fonlar tarafından katkı verilen söz konusu projelerde yeni geliştirilmiş olan teknolojilerin yerli ve milli hale getirilmesi için çeşitli konular üzerinde çalışmalar yürütülüyor. 5G testleri ile ilgili ilerleyen süreçte daha detaylı açıklamalar yapılması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri