Teknoloji

5G Sağlığa Zararlı mı?

Araştırmacılar söz konusu süreçte 5G’nin olumsuz etkilerini test etmek adına zebra balıklarını kullandılar

Abone Ol  
 

Son zamanlarda özellikle Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan protesto gösterileri ile gündeme gelen 5G teknolojisi gerçekten sağlık için zararlı mı? Konu ile ilgili bilim insanları tarafından açıklamalar yapıldı.

5G adı bilinen beşinci nesil kablosuz teknolojisi, öncekilere nazaran çok daha hızlı ve büyük bant genişliğine sahip bir bağlantı sağlıyor. Fakat 5G teknolojisi henüz çok genç bir teknoloji olduğu için de radyo frekansı ile yaydığı radyasyonun canlıların sağlığı için ne kadar risk taşıdığına dair net ve detaylı bir bilgi bulunmuyor. Bu konuda Oregon Eyalet Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışma ise konuyu açıklığa kavuşturabilir.

Üniversite bünyesinde çalışmalarını sürdüren doktora sonrası araştırmacısı Subham Dasgupta basına yaptığı açıklamada, kendi çalışmaları sonucunda 5G radyasyonunun canlıların sağlığı adına risk teşkil edeceğine dair güçlü bir verinin saptanmadığını belirtti.

5G Sağlığa Zararlı mı? 2 – zebra baliklari

Araştırmada Zebra Balıkları Kullanıldı

 

Araştırmacılar söz konusu süreçte 5G’nin olumsuz etkilerini test etmek adına insan genomları ve gelişim süreçleri ile büyük oranda benzerlik gösteren embriyonik zebra balıklarını kullandılar. Genellikle çevresel faktörler ve biyolojik sistemler arasındaki ilişkiyi incelemek adına kullanılan embriyonik zebra balıklarından elde edilen sonuçlar insanlar için de geçerli olarak görülüyor.

5G teknolojisi olan cep telefonlarının sahip olduğu 3,5 GHz’lik bir radyo frekansına iki gün süre ile maruz bırakılan embriyonik zebra balıklarında, tepkilerde ve ölüm oranlarında anlamlı bir etki tespit edilemedi. Bu nedenle de 5G teknolojisinin insanlar için risk taşımadığı kanısına varan araştırmacılar söz konusu bilgiyi basınla ve kamuoyu ile paylaştı.

Yapılan araştırma sürecinde embriyoların yalnızca ani ses tepkilerinin ölçüldüğü bir deney sırasında söz konusu radyo frekans aralığının küçük bir etkisi saptandı. Araştırmayı gerçekleştiren ekip şimdi bu mütevazı tepkinin tam olarak neden ortaya çıktığını anlamak adına çalışmalar gerçekleştirecek.

5G teknolojisini protesto eden kişiler ise söz konusu araştırmaların yeterli olmadığını, insan sağlığı adına daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu savunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri