Teknoloji

5G Protestosu

Belçikda 5G karşıtı protestolar düzenlendi

Abone Ol  
 

Son zamanların en çok konuşulan ve tartışılan yeniliklerinden 5G teknolojisi Belçika’da karışıklığa sebep oldu. Kalabalık gruplar 5G teknolojisine ve ona yönelik altyapı yatırımlarına karşı sokağa çıktı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 5G teknolojise karşı protestolar düzenlendi. Son yılların en önemli yeniliği olarak görülen 5G teknolojisine karşı sokağa çıkan vatandaşlar, 5G’ye yönelik gerçekleştirilen altyapı yatırımlarını protesto etti.

Başkent Brüksel’deki merkez tren istasyonu mevkisinde bir araya gelen göstericiler, 5. nesil iletişim teknolojisi olma niteliği taşıyan 5G teknolojisine yönelik yapılacak olan altyapı yatırımlarına karşı çeşitli protesto gösterileri düzenledi. Tüm kalabalığa rağmen korona virüs salgını kapsamında getirilen sosyal mesafe kurallarına da önemli ölçüde uyduğu gözlenen protestocular, önceki nesillere nazaran çok daha yüksek seviyelerde elektromanyetik dalga salınımı gerçekleştirecek olan 5G teknolojisinin insan sağlığı için çok büyük zararları olduğunu ifade etti.

Bu kapsamda 5G’ye karşı protestolarını barışçıl ve korona virüs önlemlerine uygun bir biçimde dile getiren Belçikalılar, 5G’yi Boykot ve 5G Teknolojisini Durdur yazılı çeşitli pankartlar taşıdı. Protestoların sonucunda kalabalık grup olaysız bir şekilde dağıldı.

5G Protestosu 2 – 5g belcika

Belçika 5G Tanıtan İlk Ülkelerden

Başkenti Brüksel’de 5G’ye karşı yoğun protestolar düzenlenen Belçika, Güney Kore’nin ardından 5G teknolojisini tanıtan ilk ülkeler arasında yer alıyor. Son zamanlarda ABD ve Çin arasında sürmekte olan teknoloji temelli rekabet ve çatışmanın merkezi konumuna gelen bir iletişim altyapısı olan 5G teknolojisi küresel ölçekte oldukça tartışılıyor. Belçika’da sokağa çıkanlar ise söz konusu teknolojinin önceki tüm nesillerden çok daha fazla elektromanyetik dalga üreteceğini ve bu nedenle de sağlık için oldukça zararlı olduğunu savunuyor.

Korona virüs pandemisi sebebiyle özellikle sağlık alanındaki hassasiyetlerin de tavan yaptığı böylesine kritik bir süreçte, protestocuların 5G’yi durdur taleplerine Belçika hükümetinden ve uluslararası mercilerden nasıl bir cevap geleceği ise merak konusu olmaya devam ediyor. Bu konuda protestolara rağmen 5G teknolojisinin yakın bir zaman içerisinde daha yaygın bir şekilde kullanılması öngörülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri