Teknoloji

5G Nedir? Sağlığa Zararlı mı?

Belçika’nın başkenti Brüksel’de protesto gösterileri düzenlendi ve 5G teknolojisine hayır dendi!

Abone Ol  
 
64 / 100

Son haftaların sıklıkla konuşulan teknolojik yeniliklerinden olan 5G tam olarak nedir? Bazı iddialarda dile getirildiği gibi insan sağlığı için zararları var mıdır?

Geçtiğimiz günlerde Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen protestolar ile tekrardan dünya gündemine oturan 5G, en üst seviye iletişim teknolojilerinden biri olarak değerlendiriliyor. Hayatımıza tamamen giriş yapması ile pek çok konuda kolaylık sağlayacak olan 5G teknolojisi bir yandan da sağlık için zararlı olduğu iddialarına maruz kalıyor. Yaydığı radyo frekans düzeyinin insan sağlığına zarar veren bir yapısının olduğunu iddia eden bir grup insan geçtiğimiz günlerde Belçika’nın başkenti Brüksel’de protesto gösterileri düzenlemiş ve 5G teknolojisine hayır demişti. Söz konusu protesto gösterilerinin ardından özellikle ABD menşeli dergiler tarafından 5G teknolojisinin insan sağlığı için herhangi bir zararının olmadığı ve bunun da çeşitli bilimsel deneylerle kanıtlandığı doğrultusunda makaleler yayınlanmıştı.

5G Nedir? Sağlığa Zararlı mı? 2 – 5G2

Dördüncü Nesilin 10 Katı Hız

Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olarak da adlandırılabilen 5G yani 5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti, dördüncü nesil teknolojinin yani 4G’nin yaklaşık 10 katı veri iletme hızına sahip olma avantajını taşıyor. Yavaş yavaş dünya genelinde yaygınlaşmaya başlayan 5G teknolojisine karşı Belçika’nın ardından İngiltere’de protesto gösterileri yapılmaya başlandı. İngiltere içerisinde bazı baz istasyonlarını ateşe veren 5G protestocuları, teknolojinin yayacağı radyo frekans seviyelerinin yalnızca insan sağlığı için değil dünyadaki tüm canlıların sağlığı adına zararlı olduğunu savunuyor. Özellikle koronavirüs salgın sürecinde artan sağlık hassasiyeti nedeniyle de bahsi geçen protestocular halk nezdinde büyük destek topluyor.

Dünya genelinde yayılması durumunda çok yüksek hızda download ve upload imkanı sunacak olan 5G, şimdilik söz konusu protestocuların hedefi olmuş görünüyor. İlerleyen süreçte 5G teknolojisinin canlı sağlığı adına zararının olmadığı kanıtlandığı takdirde bahsi geçen protestoların da sona ermesi öngörülüyor. Her ne kadar şimdiye dek konu ile ilgili yayınlanmış olan bazı deney sonuçları bulunsa da küresel ölçekteki protestocular ikna olmuş gözükmüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri