Ekonomi

55 Milyar Dolarlık Emanet

Swap portföyünün rezerve oranı yüzde 61'e ulaştı

Abone Ol  
 

Merkez Bankası kapsamında 55.3 milyar dolayına yükselen swap portföyünün toplamdaki rezerve göre oranı ise yüzde 61 seviyesine ulaştı. Söz konusu oran Mart ayı içerisinde 43.7, 2019 yılının sonunda ise yüzde 17.4 dolaylarında idi.

Türkiye’deki rezervlerin yeterli olup olmadığı hususu son günler içerisinde ekonomi çevreleri tarafından sıklıkla tartışılan noktaların başında yer alıyor. Merkez Bankası rezervleri içerisinde Şubat sonundan bu yana gözle görülen düşüş eğiliminin dış finansman açısında riskleri çoğalttığına da dikkat çekiliyor. Döviz rezervleri kapsamında yaşanan kayıp 13 Mart tarihinin ardından korona virüs salgınına karşı getirilen önlemlerin kapsamının genişlemesi ile oldukça ivme kazandı. Bu süreç içerisinde Merkez Bankasındaki brüt döviz kapsamındaki rezervler hızla azalırken, çeşitli bankalar ile sağlanan swap yani takas işlemleri ise artmaya başladı. Bu sayede de rezervlerdeki düşüş bir şekilde makyajlanmış oldu.

55 Milyar Dolarlık Emanet 2 – merkez bankasi rezerve 2

Rezervin Yüzde 61’i Emanet

Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi tablosunda yer alan veriler ışığında, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışındaki bankalar ile yaptığı swap işlemleri sonucunda elde ettiği net döviz ve altın yükümlülükleri 55.3 milyar Dolar seviyesine ulaştı. Bu seviye toplamda 90.9 milyar Dolar olan rezerv varlıklarının ise yüzde 61 civarına denk geliyor. Bir diğer deyişle 90.9 milyar Dolarlık Merkez Bankası rezervinin yüzde 61 oranı swap işlemleri sayesinde elde edilmiş olan emanet döviz varlıklarından oluşuyor.

Söz konusu oran Mart ayı içerisinde yüzde 43.7 düzeylerinde seyrediyordu. 2019 yılı sonunda elde edilen verilere bakıldığı takdirde ise bu oranın yüzde 17.4 gibi hayli makul seviyelerde olduğu görülüyordu. 2020 yılının başından bu yana etkisini sürdüren ve ekonomi alanında yıkıcı etkiler bırakan korona virüs salgını nedeniyle Merkez Bankası swap yöntemine daha çok başvurmak zorunda kaldı ve söz konusu yüzde 61 gibi yüksek bir oranda emanet rezerv elde edilmiş oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri