GenelEkonomi

5000 ve 10000 TL ödünç para yardımı başvuru şartları neler? Kimler alabilir?

5000 ve 10000 TL ödünç para yardımı başvuru şartları neler? Aile Bakanlığı ödünç para yardımını kimler alabilir? Sorularının cevapları araştırılan konular arasında yer alıyor. Uzun yıllardır yürürlükte olmayan ödünç para yardımı yeniden gündeme geliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yeniden uygulanmaya başlayacak ödünç para için başvuru yapanlara 5000 ve 10000 TL ödenecek. Bakanlık tarafından duyurulan yeni kampanya ile başvuru yapan kişilere verilecek olan yardımın ailelere teker teker ödeme yapılarak verileceği belirtildi.

Abone Ol  
 

5000 ve 10000 TL ödünç para yardımı müracaat şartları neler? Aile Bakanlığı ödünç para yardımını kimler alabilir? Sorularının cevapları araştırılan konular arasında yer alıyor. Uzun yıllardır yürürlükte olmayan ödünç para yardımı yeniden gündeme geliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı doğrultusundan yeniden uygulanmaya başlayacak ödünç para için müracaat yapanlara 5000 ve 10000 TL ödenecek. Bakanlık doğrultusundan duyurulan yeni kampanya ile müracaat yapan şahıslara verilebilecek olan yardımın ailelere teker teker ödeme yapılarak verileceği belirtildi.

5000 ve 10000 TL ödünç para yardımı başvuru şartları neler? Kimler alabilir?

Ödünç para verme işleri hakkında yasa hükmünde kararname

Ödünç para sistemi hakkında ayrıntılı açıklamalarda tespit edilen bakanlık, bu yardım kararını Merkez Yönetim Kurulu Yardım Yönergesi’nin 8. Maddesine göre aldıklarını açıkladı. Bu açıklamalara göre çoğu alanda bu ödemeleri gerçekleştirecek olan bakanlık, TOKİ ve belediye konut projelerinde ödemesi tespit edilen şahıslara bu ödemeleri yapacaklarını duyurdu. Ödünç para programı dışında duyurulan bu ödemelere Konut Edindirme Yardımı adı verildi. Hem de rastgele bir sıra dışı hal hemen konut tamir yardımı da şahıslara verilebilecek.

5000 ve 10000 TL ödünç para yardımı başvuru şartları neler? Kimler alabilir? 1 – evde bakim parasi yatan iller 1 840x478 1

Ödünç para müracaatı nasıl yapılır?

Bakanlık doğrultusundan dijital ortamda doldurulan müracaat formları neticesinde verdiği ödünç paralar formuna bakanlığa ait resmi internet sitesinden ulaşılabilmektedir. Hem de e-devlet sistemi üstünden de giriş yapılarak müracaat gerçekleştirme mümkündür.

Başvuru yapacak şahıslarda aranan şartlar ise şunlardır:

Herhangi bir banka ya da bakanlığa borç bulunmaması,

Başvuru formundaki verileri doğru vermesi,

İş arkadaşlarından en az iki kefil gösterilmesi,

Bundan evvelce bu yardımdan alınmaması,

Sandığa en az 3 senedir kayıtlı olunması,

Gerekli ödemelerin sağlanması gerekmektedir.

Ödünç para ikraz yardımı ödemeleri

Bu ödemeleri alacak bireylerin ödemeleri taksitlendirilir. Bu taksitler bireyin aylık maaşı üstünden otomatik olarak kesilir. Kişiler borçlarını bu vesileyle ödeyerek bitirdikten sonra yeniden bu sisteme kayıt olarak yardımdan yararlanabilmektedir. Borcunu erken ödemek isteyen ya da tamamını kapamak isteyen şahıslara alakalı kurum doğrultusundan yeniden ikraz hakkı tanınır. Banka hesabına yatırılan ikrazları düzenli olarak ödeyen şahıslar müracaat talep ederek yeniden ödeme alabilir.

5000 ve 10000 TL ödünç para yardımı başvuru şartları neler? Kimler alabilir?

Ödünç para geri ödenmezse ne olur?

Ödünç para alan şahıslardan her ay düzenli olarak ödeme yapması talep edilir. Bu ödemeleri rastgele bir hal belirtmeden aksatan şahıslar hakkında meşru prosedür başlatılır. Bu şahıslar alakalı kuruma bağlı organlar doğrultusundan sistem dışına çıkarılabilmektedir. Üye son yardımını öder ve alacağı varsa alacağı ödenir. Taahhütname veren üyelerin bu ödemelere ait tespit edilen para yardımı dilekçe halinde dosyasına eklenir.

ÖDEME TABLOSU NASIL?

Ödünç Para (İkraz) Yardımları detayları için tıklayınız

AİLE BAKANLIĞI ÖDÜNÇ PARA SİSTEMİ DETAYLARI

a) Ödünç Para (İkraz) Yardımlarını talep eden vatandaşlarda;

Farklı bir sisteme, bankaya borçlu olmaması gerekir,

2-Sandıktan alacağı yardım talep formunu gereğince düzenlemiş olması,

3-Çalıştığı iş yerinden, mecburi üyeler arasından iki kefil göstermesi, Ödünç para sisteminden daha evvelce para almamış olması,

Üyenin aylık net istihkakının, icra, nafaka, temlik, vb. kesintilerinden sonra kalan kısmının, talep edilmesi önemli. Aylık ikraz taksit tutarının iki katından az olmaması, (İkraz talep eden üyenin aylık istihkakının tamamı üstünde nafaka, temlik ya da önlem var ise lehine nafaka, temlik ya da önlem eklenilen bireyin, Sandık lehine ikraz borcunun tamamını kaldırdığını gösteren belgenin icra müdürlüklerinden alındığı tarihi takip eden üçüncü ayın sonucunda ödünç para yardımı almaya hak kazanırlar),

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri