Spor

32. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı yapıldı

32. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nı kadınlarda Hilal Zeynep Saraç, erkeklerde ise Mustafa Serenay kazandı.

Abone Ol  
 

32. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nı kadınlarda Hilal Zeynep Saraç, erkeklerde ise Mustafa Serenay kazandı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) doğrulusunda düzenlenen yarışa bin 765 sporcu katıldı.

Türkiye’nin ve İstanbul’un spor yolu ile tanıtımı ile turizmine büyük katkı yayınlayan yarış, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle seyircisiz olarak gerçekleştirildi. Organizasyonda yerel ve uluslararası sağlık kuruluşlarının tavsiyeleri tarafında tedbirler alındı.

Yarışmacılar, Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında başlangıç noktasına 3 ayrı gemiyle taşındı. Yüzücüler, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun startı vermesiyle Anadolu yakasındaki Kanlıca İskelesi’nden kümeler durumunda İstanbul Boğazı’na atladı. Yüzücülere, parkur süresince rastgele bir problem yaşanması durumunda araya girmek edebilmek amacıyla deniz araçları eşlik etti.

Kanlıca İskelesi’nde yarışa başlayan sporcular, 6,5 kilometrelik parkurun sonrası Kuruçeşme’deki Cemil Topuzlu Parkı’nda organizasyonu tamamladı.

Yarışı kadınlarda 47 dakika 52 saniyelik derecesiyle Hilal Zeynep Saraç ilk sırada tamamladı. Ilgın Çelik 48 dakika 13 saniyelik süresiyle ikinci, Sudenaz Çakmak ise 48 dakika 46 saniye ile üçüncü oldu.

Erkeklerde ise Mustafa Serenay, 46 dakika 1 saniyelik derecesiyle ilk sırada yer aldı. Atahan Kireşçi, 46 dakika 20 saniyelik süresiyle ikinciliği, Atakan Malgil ise 47 dakika 31 saniye ile üçüncülüğü elde etti.

Bakan Kasapoğlu: Salgın sürecinde ülkemizin bu yarışı başarı ile gerçekleştirmesi bütün dünyaya çok mühim bir mesaj

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının devam ettiği süreçte 32. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nı düzenleyerek, bütün dünyaya çok mühim bir mesaj verdiklerini söyledi.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) doğrulusunda düzenlenen ve bin 765 sporcunun katıldığı organizasyonun sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İstanbul’un güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptığını bildiren Kasapoğlu, “Sporun birleştiren ruhuyla, kıtaların kulaçlarla birleşmesi söz konusu. Bu sene yarışın 32’ncisi gerçekleşiyor. 59 ülkeden 2 bine yakın sporcu katılıyor. Salgın sürecinde ülkemizin bu yarışı başarı ile gerçekleştirmesi bütün dünyaya verilmiş çok mühim bir mesaj. Ülkemizin hem spor turiziminde ne kadar ciddi bir uzaklık kaydettiğini hem de sağlık altyapısıyla bu süreci başarılı yönettiğini yine yine meydana koyan bir durum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin çoğu uluslararası organizasyonu başarılı bir şekilde düzenlediğini altını çizen Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Bu, son 18 senede sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla geldiğimiz bir nokta. Bu noktayı her geçtiğimiz gün daha ileriye taşıma çabamız var. İdealimiz, bu bayrağı ileri taşımak. İki sene evvel başlattığımız ‘Yüzme bilmeyen kalmasın’ kampanyası süratli bir şekilde büyüyor. Pandemiye karşın hedeflerimizi aşacağız inşallah. Yüzme öğrenmek isteyen herkese yüzme öğreteceğiz. Potansiyeli olan gençlerimizi yetiştireceğiz. Su sporlarına ehemmiyet veriyoruz. Yalova’da su sporlarıyla alakalı bir çalışmamızı paylaştık. İnşallah projelerimizi adım adım gerçekleştiriyoruz. Sporu tabana yayma politikamızı yapmak bizim amacıyla ayrı bir heyecan. Spor turizmi, bakanlığımızın bilhassa ehemmiyet verilen bir konu. Bu anlamlı organizasyonda emeği geçtiğimiz herkese teşekkür ediyorum.”

Uğur Erdener: Yarışı güç koşullar altında organize ettik

TMOK Başkanı Uğur Erdener, 32. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nı Kovid-19 salgını nedeniyle zor koşullar altında düzenlediklerini aktardı.

Bu sene yarışı ek tedbirler alarak organize ettiklerini ifade eden Erdener, “Yarışı, güç koşullar altında organize ettik. Herhangi bir problem olmadı. Güzel bir yarış gerçekleştirdik. Ülkemizin ve İstanbul’un tanıtımının yanı sıra turizm ile sağlığa verilen ehemmiyeti vurgulama yönünden güzel bir örnek. Destek veren herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

Organizasyonda dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi

Ödül töreninde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TMOK Başkanı Uğur Erdener ile başka yetkililer hazır bulundu.

Törende yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal uzaklık kurallarına ilgi edildi. Dereceye giren sporcular, madalyalarını ve ödüllerini kendileri aldı.

Kadınlarda yarışı ilk sırada tamamlayan Hilal Zeynep Saraç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bu yarışta 2018’de de birinci olmuştum. 2019’da erkekler genel klasman birincisini geçerek bir ilki başarmıştım. Şimdi yine birinciliğe çıkmaktan ötürü gururluyum. Çok mutluyum. Harika bir duygu. Zor bir yarış. Beni destekleyen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Erkeklerde birinciliği elde eden Mustafa Serenay ise çok mutlu olduğunu dile getirerek, “Geçen sene istediğim dereceye uladımmıştım. Bu sene elimden geleni yaptım ve birinci oldum. Çok iyi bir organizasyon oldu.” diye konuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri