Genel

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfının iş birliğiyle düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali mükafat töreni, Büyülü Fener Sinemasında gerçekleştirildi.

Abone Ol  
 

Koronavirüs önlemleri nedeniyle seyirciye kapalı oluşturulan mükafat töreninde “Ulusal Uzun”, “Belgesel” ve “Kısa Film” dallarında ödüller sahiplerine verildi.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol, pandemi koşullarında sağlık önlemleri alarak, gençlerin ustalarla buluştuğu, filmler üstüne tartışmaların olduğu, festival havasının korunduğu, hasretin giderildiği bir festival yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Demirkol, “Bilime inanmayı, sorumluluk almayı ve mücadele etmeyi seviyoruz herhalde. Festivalimizin kurucusu Mahmut Tali Öngören, ‘Festival gerçekleştirmek çölde lale yetiştirmek gibi bir şeydir’ dememiş miydi zaten. Bu zorlu süreçte bizlerle olan ve desteklerini esirgemeyen, siz sanatçı dostlarımıza, sevgili jüri üyelerimize, sinema yazarlarımıza, sinema seyircilerimize, sponsorlarımıza ve bütün festival ekibine yürekten teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Bilmemek “En İyi Film” seçildi

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu sene 10 film yarıştı.

Başkanlığını yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı, kurgucu Aylin Zoi Tinel, oyuncu Berkay Ateş ve Tuğçe Altuğ ile sinema yazarı Uğur Vardan’dan meydana gelen Ulusal Uzun Film Yarışması jürisi, Bilmemek filmi “En İyi Film” seçti.

Leyla Yılmaz’ın yönetmekte olduğu film, bencil, sıkışmış dünyalarından çıkamayan bireylerin, büyümekte olan bir çocuğu anlamadaki acizliklerini çarpıcı bir dille anlatabilme yeteneğine ve toplumsal çürümeye yaptığı vurgudan ötürü 50 bin lira değerindeki mükafate layık görüldü.

Bilmemek filmindeki performansıyla Senan Kara, “En İyi Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu”, Emir Özden ise “En İyi Yardımcı Rolde Erkek Oyuncu” mükafatını aldı.

“En İyi Yönetmen” mükafatı Onur Ünlü’ye

“En İyi Yönetmen” mükafatı ise Topal Şükran’ın Maceraları filmiyle Onur Ünlü’ye verildi. Emel Erden de aynı filmdeki çalışmasıyla “En İyi Sanat Yönetmeni” mükafatına layık görüldü.

Festivalin kurucusu Mahmut Tali Öngören adına verdiği “En İyi İlk Film Ödülü”nü bu sene, Cihan Sağlam’ın yazıp yönetmekte olduğu Uzun Zaman Önce filmi aldı.

Filmdeki performansıyla Serdar Orçin’e “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”, filmdeki müzikleri ile Uygur Yiğit’e de “En İyi Özgün Müzik Ödülü” verildi.

“En İyi Kadın Oyuncu” mükafatı, “Aşk, Büyü vs.” filmindeki performansıyla Selen Uçer’e verildi. Filmin yönetmeni ve yazarı Ümit Ünal da “Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü”nü kazandı.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda sahiplerini bulan başka ödüller şöyle:

En İyi Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli / Şair

En İyi Sanat Yönetmeni: Emel Erden / Topal Şükran’ın Maceraları

En İyi Kurgu: Maryna Er Gorbach, Aziz İmamoğlu / Omar Ve Biz

SİYAD En İyi Film Ödülü: Topal Şükran’ın Maceraları / Onur Ünlü

Belgesel kategorisinin en iyisi “İçimdeki Küller”

Belgesel kategorisinde 11 filmin yarıştığı festivalde, eserleri akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist ve üretici Rena Lusin Bitmez ile yönetmen ve belgesel üreticisi Zeynep Gülru Keçeciler’in yer aldığı seçici kurul değerlendirdi.

Bu kategorinin birincisi Ayten Başer Yetimoğlu’nun İçimdeki Küller isimli yapımı oldu ve Yetimoğlu, 20 bin lira değerindeki mükafatı kazandı.

Yılın kısa filmi: Bare Giran

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu sene 14 film yarıştı.

Akademisyen Andreas Treske, üretici Bulut Reyhanoğlu ve oyuncu Şenay Gürler’den meydana gelen Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisi, Yılmaz Özdil’in Bare Giran (Ağır Yük) isimli filmine 10 bin lira değerindeki “En İyi Kısa Film” mükafatını verdi.

Festivalin Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ile ortaklaşa düzenlediği, “Ankara” temalı kısa ve belgesel film üretimini teşvik etmek hedefiyle bu sene ilk kez verdiği 10 bin lira değerindeki “VEKAM Özel Ödülü”ne ise Yasin Semiz’in Asfaltın Altında Dereler Var isimli belgeseli layık görüldü.

Festivalde yarın son gün

Festivalin yarınki son gününde ise dünya sinemasından filmler gösterilecek.

Eric Rohmer’in 1970 tarihli başyapıtı “Claire’s Knee / Claire’in Dizi”, Macar sinemacı Zoltan Fabri’nin 1956 yapımı klasiği “Profesör Hannibal”, Nina Hoss’un San Sebastian ve Stockholm film festivallerinden mükafatlerle dönen performansıyla öne çıkan stres dozu yüksek draması “The Audition / Seçmeler”, bağımsız İtalyan sinemacı Danilo Caputo’nun başkaldırı ve tekrar doğuş öyküsü anlattığı “Sow the Wind / Rüzgarı Eken”, Alman yönetmen Arne Körner’in kara komedisi “Gasmann” ve Polonyalı yönetmen Andrzej Munk’un ismini Beethoven’ın 3. senfonisinden alan muhabere komedisi “Eroica” bu seneki festivalin son gösterimleri olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri