Ekonomi

250 milyon dolarlık krediyle KOBİ’ler desteklenecek

"Dünya Bankası'ndan sağlanan 250 milyon dolarlık krediyle ekonominin bel kemiği olan KOBİ'lerimizi destekleyeceğiz."

Abone Ol  
 

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Dünya Bankası’ndan sağlanan 250 milyon dolarlık krediyle ekonominin bel kemiği olan KOBİ’lerimizi destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nan oluşturulan bildirimde görüşlerine yer verdiği Öztop, finansal sürdürülebilirliği sağlamak adına sorumluluklarını yerine getirmeye devam ettiklerini belirtti.

Öztop, “Dünya Bankası’ndan sağlanan 250 milyon dolarlık bu krediyle ekonomimizin bel kemiği olan KOBİ’lerimizi destekleyeceğiz. 250’den daha az çalışanı olan KOBİ’lerimiz bu krediden faydalanabilecek. Amacımız bu zorlu dönemde KOBİ’lerin en çok gereksinim duydukları işletme ve yatırım finansmanına erişimlerine imkân sağlayarak onların toparlanmalarına destek olmaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada verdiği verilere göre, ekonominin çarklarının dönmesine katkı sağlamak amacıyla sisteme yeni kaynaklar kazandırma çalışmalarına sürat veren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, bu tarafta ağustos ayında Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan temin ettiği 300 milyon dolar tutarındaki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kredisinin ardından, şimdi de Dünya Bankası ile 250 milyon dolarlık bir kredi anlaşması imzaladı.

Dünya Bankası’ndan sağlanacak bu kredi ile kovid-19’un KOBİ’ler üzerindeki ekonomik etkilerinin azaltılması amaçlanıyor.

Başvurular amacıyla rastgele bir sektör ayrımı bulunmamakla birlikte; pandemiden büyük ölçüde etkilenen, 2020 yılının ikinci çeyreğinde 2019’un 2. çeyreğine göre brüt satışlarda en az yüzde 20 düşüş yaşayan; kadınların yönetimde ya da çoğunluklu bulunduğu KOBİ’ler ile genç işletmeler ve daha az ilerlemiş bölgelerdeki KOBİ’lere öncelik verileceği belirtiliyor.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası doğrulusunda KOBİ’lere sağlanacak bu krediden yararlanmak isteyen işletmeler açıklanacak ticari bankalar, finansal kiralama ve faktoring kuruluşları aracılığı ile başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri