GenelEkonomiGündem

Kocası ile 25 yıl evli kalan kadınlara müjde!

Hafta başında haber siteleri aracılığıyla Türkiye'nin gündemine giren çalışmayan ev işleri ile uğraşan hanımlar için eşi ile 25 yıl evli kalarak emekli olma mevzusunu daha öncelerde de sık sık gündeme gelmişti. Hatırlanacağı üzere bir dönem TBMM'ye yayılan yasa önerisi basında çok çok konuşulmuştu. Bu yasa önerilerinde 25 yıl evli kalan ev hanımlarının emekli olması öngörülüyordu. Bu yasa önerisinin üstünden olabildiğince uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen mevzuya dair birtakım iddialar gündemde yer almakta. Ev hanımlarının SGK ile bağlantılarının olmaması, rastgele düzenli bir gelirlerinin bulunmaması, yetim, dul, malullük ve yaşlılık aylığı gibi ödemelerden faydalanmamış olmaları gerektiği de şartlarda gösteriliyor.

Abone Ol  
 
76 / 100

Hafta başında haber siteleri aracılığıyla Türkiye’nin gündemine giren çalışmayan ev işleri ile uğraşan hanımlar için eşi ile 25 yıl evli kalarak emekli olma mevzusunu daha öncelerde de sık sık gündeme gelmişti. Hatırlanacağı üzere bir dönem TBMM’ye yayılan yasa önerisi basında çok çok konuşulmuştu. Bu yasa önerilerinde 25 yıl evli kalan ev hanımlarının emekli olması öngörülüyordu. Bu yasa önerisinin üstünden olabildiğince uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen mevzuya dair birtakım iddialar gündemde yer almakta. Ev hanımlarının SGK ile bağlantılarının olmaması, rastgele düzenli bir gelirlerinin bulunmaması, yetim, dul, malullük ve yaşlılık aylığı gibi ödemelerden faydalanmamış olmaları gerektiği de şartlarda gösteriliyor.

 

25 yıl kocası ile evli kalan kadınlara müjde!

Son zamanlarda birtakım internet sitelerinde 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik iddialarına dair haberler yer almaya başladı. Bu iddiaları bütün söz konusu düzenlemeye dair temelleri ve geçerliliğini tek tek ele alıyoruz. Evde boş oturmak yerine çalışıp üretmek, ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen ev hanımlarına emeklilik olanağı sunuluyor. Ev hanımları emekli olmak istediklerinde yapmaları gereken birtakım işlemler bulunuyor. Bizlerde emekli olmak isteyen ev hanımlarının yapmaları gereken bu işlemleri adım adım inceledik. İşte adım adım ev hanımlarının emeklilik süreci ve yapmaları gereken işlemler. Emekli olunabilmesi için SGK primi ödemesi gereken ev hanımları bu ödemelerini isteğe bağlı sigorta ile yapacaklar. İşte son dakika haberleri ve detaylar mkg.com.tr de

25 YIL EVLİ KALANLARA EMEKLİLİK İDDİALARI

Bazı haber sitelerinde yer alan iddialarda eski tarihli bu yasa önerilerinde yer alan maddeler, emeklilik koşulu gibi aktarılıyor. Öyle ki bu maddelerde; Emekli edilecek ev hanımlarının en az 25 resmi nikahlı evli olmaları gerektiği bu kapsamda 2020 senesi için 1995 senesi ya da öncesinde evlenmiş olması gerektiği bildirildi. Bir başka koşul olarak kadınların belirli bir yaş üstünde olmaları gerektiği tarafında koşul olduğu ifade ediliyor.

Ev hanımlarının SGK ile bağlantılarının olmaması, rastgele düzenli bir gelirlerinin bulunmaması, yetim, dul, malullük ve yaşlılık aylığı gibi ödemelerden faydalanmamış olmaları gerektiği de koşullarda gösteriliyor.

 

25 yıl kocası ile evli kalan kadınlara müjde!

 

ŞU DÖNEM İÇİN MÜMKÜN DEĞİL

TBMM’ye yayılan bu teklif, eski bir bir yasa öneriyi. TBMM’de gündeme geldiği devre ise kabul edilmedi ve raftan düştü. Şuanda bu yönde rastgele bir partinin çalışması bulunmamakta. Bu kapsamda bu yönde oluşturulan haberler gerçeği yansıtmıyor.

EĞER YASALAŞIRSA BORÇLANARAK EMEKLİ OLABİLECEKLER

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Emniyet Komisyonu Başkanı Ali Duman, ev hanımları için TBMM´ye yayılan önerinin yasalaşması durumunda, ev hanımlarının “çalışmasa dahi borçlanarak emekli” olma ihtimalini açıkladı.

Konuyla alakalı soruları yanıtlayan Duman, “Ülkemiz çapında milyonlarca ev hanımı çalışmadıkları için emekli olamıyor” diye anımsattı ve ekledi:

2008 senesinden sonra çalışmaya başlayan kadınlar için ise emekli olup tam aylık alabilmeleri için 7.200 gün yani toplamda 20 yıl çalışmaları gerekiyor. Çalışma hayatına katılmayan ya da emekli olacak vakit kadar çalışamayan ev hanımları ise emeklilik gibi çok mühim bir sosyal haktan yararlanamamış oluyorlar. 06.01.2020 tarih 2/2492 temel no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasa önerisine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu durumda emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler.

 

25 yıl kocası ile evli kalan kadınlara müjde!

 

İKİ FARKLI YÖNTEM VAR

Eğer yasa öneriyi 2020 senesinde yasalaşırsa 1995 senesi ve öncesinden bu yana evli kalan aynı vakitte 1970 senesi ve evvel doğan ev hanımlarının borçlanarak derhal emekli olabileceğine ilgi çeken Duman, yasalarımıza göre yurt dışında gurbetçi olarak ikamet eden Türk vatandaşı her bayanın borçlanma yapmasına imkân varken, ülkemizde yaşam sürdüren kadınların da bu düzenlemeyi uzun vakittir beklediğini açıkladı ve şu verileri verdi:

Günümüz koşullarında kadınların hizmet olarak borçlanabilecekleri  iki değişik teknik bulunmaktadır. İlki analık borçlanması olarak en çok 2.160 gündür öteki ise yurt dışında çalışılan yada ikamet edilen vakitlerdir.

Yılbaşından itibaren asgari ücrete gelen zamla birlikte bu borçlanmaların tutarları da değişmiştir. 2020 senesi itibarıyla yurt dışı borçlanmasının günlük asgari tutarı 44.14 lira, başkalarında ise 31.39 liradır.

Yasanın kabul edilmesi durumunda ev hanımlığı borçlanması yurt dışı borçlanması gibi değerlendirilirse hiç çalışması olmayan ev hanımlarında 7.200 gün için 317 bin 808 lira, analık borçlanması gibi değerlendirilirse de 226 bin lira ödenmesi gerekecek. Farklı bir teknikle ev hanımlığı borçlanması için daha uygun bir tutar tespit edilirse faydalanabilecek şahıs adedi çok daha çok olacaktır.”

 

25 yıl kocası ile evli kalan kadınlara müjde!

 

EV KADINLARININ EMEKLİ OLMA ŞARTLARI NEDİR?

Ev kadınlarının emekli olabilmeleri için koşullar şunlardır:

Kişilerin emeklilik yaşları, 58 ve üzeri olmalıdır.
Türkiye Vatandaşı olan kişiler, bu imkânlardan yararlanabilmektedir.
Sigorta primlerinin isteğe bağlı sigorta kapsamında olması durumunda ödemelerin saatinde yapılması gerekmektedir. İsteğe bağlı sigortanın uygulanabilmesi için sigorta primleri yatırılırken, bireylerin evde ek iş yaptıklarını kanıtlamaları gerekir. Evde yapılacak ek işlerle ödemelerin yapıldığının kanıtlanması gerekmektedir.
Evden oluşturulan işlerin paketleme, el işi ya da ufak çaplı satış olması durumunda bunun ispatlanabilir olması gerekir.

Emeklilerin aylık ya da haftalık olarak para ödemesini bankadan yapıyor olması gerekmektedir.
Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için ek işler haricinde rastgele bir sigortalı işte çalışmıyor olmaları gerekir.
Zorunlu sigorta kapsamında evden emekli olmak isteyenler yalnızca belirli işleri yapıyor olmalıdır.

 

25 yıl kocası ile evli kalan kadınlara müjde!

 

Çalışmayan Ev Hanımları için Aylık Maaş Nasıl Alınır?

Ev hanımlarının daha evvelce iş hayatına katılamaması ve kendi evinde emek harcaması nedeniyle devlet bu vakte kadar çalışmasının karşılığını para olarak alamayan bayanlara yeni bir fırsat sunuyor. Bu fırsat ile ev hanımlarına hem aylık maaşın hemde emekliliğin yolu açılmaktadır. Bazı koşulların yerine getirilmesi ile bundan sonra çalışmayan ev hanımları da maaş alabilecek. Şartların başında ev hanımının 18 yaşını doldurmuş olması ve daha evvelce aktif iş hayatına katılmamış olması gerekmektedir. Diğer koşul ise evinde kendi el emeği ile satışını gerçekleştirmesidir. Kendi üretikleri arasında el emeği koşulu aranmaktadır. Bunun nedeni hem ekonomiye hemde mahalli ekonomiye çoğaltmak aynı vakitte da ev hanımlarının ev ekonomisine katkısını sağlamaktadır.

Ev Hanımları Emeklilik Başvurusunu Nereye Yapar?

Ev kadınlarının emeklilik müracaatını yapabilmeleri için Sosyal Emniyet Kurumu’na müracaat yapmaları gerekir. www.sgk.gov.tr adresi üstünden müracaat alınmaktadır. Kişilerin bu sayfada bir form doldurması gerekir. Başvuru formunun doldurulup gönderilmesinin sonrasında prim ödemelerine başlanmaktadır. Başvurudan sonra 1 gün içinde sigorta giriş prosedürü yapılır ve 30 gün sonrasında ödemelerin başlaması gerekir. Ödemenin yapılmaması durumunda borçlanmaya girilmez, bireylerin ödemeyi yapması için vakit verilmesi gerekir.

 

 

25 yıl kocası ile evli kalan kadınlara müjde!

Ev Hanımları Hangi Sigorta Türü İçin Prim Öder?

Ev kadınlarının sigorta ödemeleri Bağ-Kur kapsamında gerçekleşmektedir. Bu kişiler, Bağ-Kur kapsamında verilebilecek desteklerden yararlanabilir. Kişiler, prim ödedikleri devre süresince sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir. Hem de başka emekliler gibi vefat etmeleri durumunda geri kalanlara ölüm aylığı bırakabilirler. Kişiler, Bağ-Kur’dan çıkmak isterlerse isteğe bağlı garantiye geçebilir. Bu durumda sahip oldukları haklar kısıtlanır.

Ev Hanımlarının Prim Ödemelerinde Doğum Borçlanması Var Mıdır?

Ev kadınlarının her doğumda en çok 2 yıl olmak üzere doğum borçlanması yapma hakları bulunmaktadır. Bu durumda şahısler, her çocukta 720 gün prim borçlanması yapabilmektedir. Kişilerin prim borçlanması hakları, günlük olarak hesaplanır. Bunun için en az 31 TL borçlanma yapılmaktadır. 2 yıl için toplamda en az 22.500 TL ödeme yapılması gerekir. Asgariden değil, yüksek primden yapılacak ödemelerde günlük en çok 169.516 TL ödeme yapılmaktadır.

25 yıl kocası ile evli kalan kadınlara müjde!

Ev Hanımlarının Emekli Maaşı Hesaplamalarında Nelere Dikkat Edilir?

Ev kadınlarının emekliliğinde ilgi edilecekler, ödenen gün adedi ve çalışılıyorsa çalışma süresidir. Prim ödemeye başlanan tarih, alınacak maaşı etkiler. Ev kadınları için emeklilik günlük prim üstünden hesaplanır. Bu amaçla bireylerin günlük olarak kayıt tutmaları ve e- devlet sistemini düzenli olarak denetim etmeleri gerekmektedir. Sistemden oluşturulan ödemeler ve kalan prim günü miktarı gözlemlenebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri