DünyaGenel

2050’de yaşlı sayısı 1,5 milyar olacak

BM Genel Kurulu doğrultusundan 14 Aralık 1990'da 1 Ekim, Dünya Yaşça büyük olanlar Günü olarak belirlendi. Bu yıl 30'uncusu kutlanan günle beraber, aynı vakitte BM'nin "Sağlıklı Yaşlanmanın On Yılı (2020-2030)" olarak adlandırdığı devre başlıyor.

Abone Ol  
 
68 / 100

BM Genel Kurulu doğrultusundan 14 Aralık 1990’da 1 Ekim, Dünya Yaşça büyük olanlar Günü olarak belirlendi. Bu yıl 30’uncusu kutlanan günle beraber, aynı vakitte BM’nin “Sağlıklı Yaşlanmanın On Yılı (2020-2030)” olarak adlandırdığı devre başlıyor.

Birleşmiş Milletler, bu 10 senelik süreçte hedeflere ulaşabilmek için mümkün zorlukları aşmak adına uzmanları, sivil toplumu, hükümeti ve sağlık mesleklerini Yaşlanma ve Sağlık Küresel Strateji ve Eylem planının beş stratejik hedefini tartışmak üzere bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Sağlıklı Yaşlanmanın On Yılı devresinin tamamlandığı 2030’da, 2019’da 1 milyar olan 60 yaş ve üstü insan adedinin yüzde 34 artışla 1,4 milyara çıkması öngörülüyor.

En çok ihtiyar insan Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşıyor

Dünyada 2019 senesi itibarıyla 65 yaş ve üstü 703 milyon şahıs bulunuyor. Doğu ve Güneydoğu Asya, 261 milyon ile en çok ihtiyar nüfusu barındırırken, onu 200 milyon yaşlıyla Avrupa ve Kuzey Amerika izliyor.

BM araştırmalarına göre, istikbal 30 yılda, dünya çapında ihtiyarların adedi iki katından çok artacak ve 2050’de 1,5 milyardan çok şahıs 65 yaşın üstünde olacak.

Tüm bölgelerde 2019 ile 2050 arasında ihtiyar nüfusun adedinde ciddi artış olması öngörülüyor. Yaşça büyük olan nüfusta en büyük yükselişin 312 milyonla Doğu ve Güneydoğu Asya’da gerçekleşmesi, 2019’da 261 milyon olan rakamın 2050’de 573 milyona çıkması bekleniyor.

Araştırmalar, 2050 itibarıyla 65 yaş ve üzeri ihtiyarların nüfus içinde en yüksek orana sahip olacağı ülkeler arasında Güney Kore, Singapur, Çin, Tayvan, Maldivler ve Tayland’ın öne çıktığını gösteriyor.

Tahminler, 2050 senesinde küresel çapta ihtiyar nüfusunun aşağı yukarı yüzde 80’inin az ilerlemiş ülkelerde olacağını söylüyor.

2020 senesinde tarihte ilk kez 60 yaş ve üstü ihtiyar adedi 5 yaşından ufak çocukların miktarını geçti

Araştırmalar, 2020’de tarihte ilk kez 60 yaş ve üstündeki şahıs adedinin 5 yaşın altındaki çocukların miktarını geçtiğini gösterdi. 2050’ye kadar, 60 yaşın üstündeki şahıs adedinin, 5 yaşın altındaki çocukların iki katından biraz daha çok olacağı, ergenler ve 15-24 yaş arası gençlerin miktarını ise geçeceği ön görü ediliyor.

Birçok ülkede, ihtiyarların nüfustaki oranlarının yükseleceği, 2030’da her altı şahısdan birinin ve 2050’de her beş şahıstan birinin 60 yaş ve üstü olacağı ifade ediliyor.

Tüm dünyada 1950’den bu yana hayat beklentisinde mühim artışlar görüldü. Doğurganlığın azalması ve uzun ömürlüğün yükselmesi küresel olarak nüfusun yaşlanmasının asli itici güçlerini oluşturuyor.

Bununla beraber genelde genç ve çalışma çağındaki göçmenler, büyük göç alan ilerlemiş ülkelerdeki hızlı ihtiyar nüfus artış oranını geçici olarak yavaşlatıyor.

Bunlara ek olarak, hayat beklentisi bakımından 60 yaş ve üzeri dünya nüfusunun yüzde 54’ünü, 80 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 61’ini meydana getiren kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor.

“Pandemi dönemi toplumların ihtiyarlarına hak ettikleri sayısal sayısal değeri göstermeleri için bir fırsat”

Dünya Yaşlılar Günü ile ilgili olarak AA muhabirine değerlendirmelerde tespit edilen Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAŞAM) Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını devresinin, toplumların ihtiyarlarına hak ettikleri sayısal sayısal değeri göstermeleri için bir fırsat bulunduğunu belirtti.

Özmete, Kovid-19 sürecinde ülkemizde ihtiyarların evde kalarak kendilerini koruduklarına ve alınan bütün tedbirlere uyarak, dayanışma örneği gösterdiğine ilgi çekti.

Hangi sosyo ekonomik düzeyde olursa olsun her kişinin ve yaşlının bakıma ihtiyacı olabileceğine değinen Özmete, iyi bir bakımın her yaşlının hakkı bulunduğunu ve bu sebeple salgın zamanlarında ihtiyarların asli ihtiyaçlarının karşılanmasının ve kendilerini güvende hissettirmenin en mühim mevzu bulunduğunu aktardı.

Özmete, ülkemizde “Vefa Sosyal Destek Programı” yardımıyla evlerinde yaşayan, sağlık ve sosyal hizmet çalışanları yardımıyla yatılı bakım kurumlarında kalan yaşlıların ihtiyaçlarının karşılandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Salgın devresinde çoğu ilerlemiş ülke ihtiyarlarını hizmette öncelikli görmezken, ülkemiz Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) doğrultusundan pandemi devresinde ihtiyarlara hizmet sunumu yönünden en başarılı ülkeler arasında gösterildi. Demografik dönüşüm nedeniyle ihtiyar nüfus artıyor. Toplumlar, ihtiyar nüfusun gereksinimlerini karşılamak üzere hazırlıklı olmalı.

Pandemi devresinde toplum ihtiyarların farkına vardı. Yaşça büyük çoğunluğun, hem ihtiyaçların karşılanması hem de özen gösterilmesi gereken bir devre bulunduğu daha iyi anlaşıldı. Salgın sürecinde ve ardından ihtiyarlara itibar ve değer göstermek, toplumların sorumluluğudur.Yaşlılık bilgelik ve itibar devresidir. Toplum ihtiyarlara bu değerleri atfetmekten vazgeçmemeli.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri