Ekonomi

190 Milyar Dolar Değerinde Yeni Paket

Çin koronavirüs salgını sürecine yeni destek paketi ekliyor

Abone Ol  
 

2019 yılının son aylarında korona virüs salgınının ortaya çıktığı ülke olan Çin’de milyar dolarlık destek paketleri genişletilmeye devam ediyor. Bu kapsamda Çin hükümeti, yerel yönetimlere daha çok destek sunmak adına 190 milyar Dolar değerinde yeni bir destek paketi sunmaya hazırlanıyor.

Çin’deki Maliye Bakanlığı yetkilileri, korona virüs sürecinin en çok etkilediği birimler olan yerel yönetimleri daha fazla desteklemek adına 1 trilyon 260 milyar yuan yani yaklaşık olarak 190 milyar Dolar değerinde yeni bir destek paketi üzerinde çalışıyor. Haber merkezlerine ulaşan bilgiler ışığında Çin Maliye Bakanlığı bünyesi tarafından hazırlanan yeni destek paketi kapsamında yerel yönetimlerin ve yerel ekonomilerin tam anlamıyla desteklenmesi ve tekrardan ayağa kaldırılması amaçlanıyor. Çin hükümeti bu kapsamda, Mayıs ayının son günlerinde yerel yönetimlerin desteklenmesi adına 3,75 trilyon yuan değerinde bir paket daha hazırlamış ve uygulamaya almıştı.

190 Milyar Dolar Değerinde Yeni Paket 2 – korona cin 2

2007 Yılından Bu Yana Bir İlk

Çin’deki Ulusal Halk Kongresi içerisinde geçtiğimiz günlerde yapılan toplantı ile korona virüs salgınının ülke ekonomisi üzerinde yaptığı negatif yönlü etkilere karşı özel hazine tahvilleri sunma kararı alınmıştı. Bu karar Çin’deki Ulusal Halk Kongresi içerisinde 2007 senesinden bu yana bahsi geçen nitelikte alınan ilk karar olmuştu.

Virüsün ortaya çıktığı ülke olmasına rağmen Wuhan bölgesinde uyguladığı oldukça başarılı karantina uygulamaları sayesinde dünyanın geri kalanına nazaran görece daha az kayıpla bugünlere ulaşan Çin, şimdi de hızlı bir şekilde ekonomik ve toplumsal yaralarını sarmaya odaklanmış durumda. Bu kapsamda ara ara destek paketleri sunan Çin hükümeti son olarak 190 milyar Dolar değerinde oldukça güçlü bir destek paketi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Ticaret savaşları kapsamında ABD ile arasında oldukça sıkı bir çekişme olan Çin, zaman zaman Trump’ın sert eleştirilerine de maruz kalıyor. Buna rağmen kendi iç ekonomik yaralarını sarmaya odaklanmış olan Çin, bu sayede ticaret savaşları bağlamında da seçim süreci ve korona virüs ile boğuşan ABD’ye karşı avantaj elde etmek istiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri