Savunma Sanayi

ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

Deniz Piyadelerinin Koruyucusu ZAHA

Abone Ol  
 
65 / 100

Deniz Piyadelerinin Koruyucusu ZAHA

ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı
ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı
TÜRKİYE, dünyada yalnızca ABD tarafından üretilen zırhlı amfibi hücum aracını, yerli imkânlarla üretecek. Araç, 2021 yılından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek ve ilk kez çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu’da kullanılacak.

FNSS tarafından üretimi yapılacak olan ‘zırhlı amfibi hücum aracı’nın (ZAHA) ön prototipinin tanıtımı ilk kez Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te yapıldı. Hürriyet’e bilgi veren FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, proje büyüklüğünün 150 milyon Euro olduğunu belirterek, “Araç, Türk Deniz Kuvvetleri’nin 21’inci yüzyıl muharebe alanı gereksinimleri nedeniyle ortaya çıktı. Bu aracı, bugüne kadar sadece ABD üretiyordu.

ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı
ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) ihtiyacını karşılamak için, sözleşmesi SSB ile FNSS arasında 7Mart 2017 tarihinde Ankara’da imzalandı. FNSS, proje kapsamında 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol aracı ve 2 adet kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

Zırhlı amfibi hücum araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor. Bu araçlar, harekâtın amfibi hücum safhasında, havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve yüksek süratle gemi-kıyı intikalini yaparak birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak, hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor.

ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı
ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

ZAHA’nın, benzerlerine göre:

  • Araç içerisinde taşınabilecek daha fazla personel,
  • Balistik ve mayın koruma da yüksek seviye
  • Karada ve suda sağlanacak performans kriterleri konularında üstün olması hedefleniyor.

ZAHA, deniz piyadelerini, hem hızlı hareket etme gerekliliği sağlamak hem de denizde, tehditlere açık kalınan süreyi kısaltmak için, en kısa zamanda kıyıya ulaştırma görevi icra edecektir. Kıyıda ise hem bir zırhlı muharebe aracı gibi etkin bir şekilde görev yapması, hem de üstün balistik ve mayın koruması sağlaması hedeflenmektedir. ZAHA’yı, son 50 yılın en önemli amfibi harekâtlarından birini, başarıyla gerçekleştirmiş Türk Deniz Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmektedir.

ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı
ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA, 15 deniz mili mesafeden deniz piyadelerini karaya intikal ettirebilecek. Denizde kendini düzeltebilme kabiliyeti olan, deniz üzerinde 7 deniz mili sürate çıkabilecek olan ve 2,5 metrelik dalgalarla (4 Deniz Durumu) baş edebilecek şekilde tasarlanan araç, 8,3 metre uzunluğunda ve 3,3 metre genişliğinde olacak. Azami 300 kilometre menzile erişebilecek olan platform, 12,7 milimetre makineli tüfek ve 40 milimetre bombaatar ile teçhiz edilmiş uzaktan kumandalı silah istasyonuna sahip olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri