Otomobil

ÖTV İndirimi Olacak mı?

Otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşların merakla beklediği yüzde 50 ÖTV indirimi gerçekleşecek mi?

Abone Ol  
 
64 / 100

Ülkemizdeki araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar 0.49 oranındaki faiz ve taşıt kredi fırsatlarının ardından şimdi de ÖTV indirimi içim merakla bekliyor. Sosyal medyada özellikle Temmuz ayı ile beraber ikinci el araç piyasasındaki suni fiyat artışının önüne geçebilmek amacıyla ÖTV indirimi yapılacağı sıklıkla dile getirilmişti. Bu kapsamda yüzde 50 oranında ÖTV indirimi olacağı hususunda dedikodular ortaya atılırken, konu ile ilgili detaylar tüm vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

2020 yılının Mart ayından bu yana ülkemizdeki varlığını sürdüren koronavirüs pandemisi sebebiyle küresel ölçekte olduğu gibi sıfır araç üretim süreçlerinde problemler meydana geldi. Pandemiye karşı alınan önlemler kapsamında fabrikaların 2 – 3 ay süreler ile kapalı durması nedeniyle sıfır araç üretimi gerçekleşmedi. Bu durum ikinci el araç piyasasına vatandaşları yönlendirince o piyasada da fırsatçıların da fiyat konularındaki suni tetiklemesi ile beraber büyük bir fiyat artışı yaşandı. Bu fiyat artışının önüne geçmek isteyen devlet yetkililerinin de ÖTV kapsamında indirime gidebileceği iddiaları son dönemde sosyal medya en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

ÖTV İndirimi Olacak mı? 2 – otomobil3

Resmi Bir Açıklama Geldi mi?

Belirli mal ve ürünler üzerinden, oransal ve maktu biçimde alınan vergiye, özel tüketim vergisi (ÖTV) adı verilmektedir. Bu kapsamdaki taşıtlar için Temmuz ayı itibariyle herhangi bir vergi indirimi uygulanıp uygulanmayacağı da son günlerin gündem konuları arasında yer alıyor. Sosyal medyadaki bazı hesaplar söz konusu ÖTV indiriminin ilerleyen günlerde gerçekleşeceğini hatta yüzde 50 oranında bir indirim beklediklerini kaydederken, dedikodular ile ilgili resmi kurumlar ve yetkililer tarafından herhangi bir açıklama yapılmış görünmüyor. Resmi gazete kapsamında da konu ile ilgili herhangi bir düzenleme yer almazken, sosyal medyadaki dedikoduların gün geçtikçe etkisini daha da artırdığı gözleniyor. İlerleyen günlerde yetkililerin ÖTV indirimine dair olumlu veya olumsuz bir açıklamada bulunacağı tahmin ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri