GündemOtomobil

İkinci El Araç Fiyatları Düşecek

Otomotiv sektörünün tanınan isimlerinden Orhan Ülgür açıklamalarda bulundu!

Abone Ol  
 
61 / 100

2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2020’nin Mart ayına gelindiğinde tüm dünyaya yayıldığı gözlenen koronavirüs pandemisi sebebiyle tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de üretim süreçleri sekteye uğradı. Bu nedenle tüketiciye araç yetiştirmek hayli zorlaşırken, araç satın almak isteyenler de ikinci el pazarlarına yöneldi. Aşırı ilgi nedeniyle de kullanılmış olan ikinci el araçların fiyatları sıfır kilometre araçları geçecek hale geldi.

Koronavirüs pandemisine karşı alınan önlemler çerçevesinde fabrika ve iş yerlerinde üretim aşamalarının sekteye uğraması otomotiv sektörünü de etkiledi. Bu anlamda sıfır araç üretimi hayli yavaşlarken, tüketicinin yoğun talebinin gözlendiği Türkiye gibi ülkelerde ise bu süreçte ikinci el pazarları ön plana çıkmaya başladı. Aşırı talep sebebiyle ikinci el araç fiyatları tarihi seviyeleri görürken, bazı modellerde sıfır kilometre araç fiyatlarını solladı. Gelinen son noktada, bayilerde araç bulabilen kişilerin, plaka alma işlemi sonrasında ellerindeki otomobili aldığı fiyatın daha yükseğine sattığı günler bile yaşandı. Tüm bu gelişmeler ışığında otomotiv sektörünün tanınan isimlerinden Orhan Ülgür açıklamalarda bulundu.

İkinci El Araç Fiyatları Düşecek 2 – Orhan Ulgur

İlanların Yarısı Balon

Geçmiş iş hayatında birçok otomotiv markasının yöneticilik görevlerini üstlenen Orhan Ülgür, son aylar içerisinde korona virüs pandemisi nedeniyle fabrikaların durması ve sıfır araç bulunamaması yüzünden ikinci el araç pazarından rekor fiyat artışı yaşandığını belirtti. Önümüzdeki süreç içerisinde sıfır araçların bayilere gelmesi ve fiyatların da daha stabil bir hale gelmesi ile birçok ikinci el araç ilanının kalkacağını kaydeden Ülgür, bugün görünen ilanların yarısının halihazırda var olan yüksek fiyat rüzgarından kaynaklı olduğunu söyledi. İnternet sitelerinde rastlanan ikinci el araç ilanlarının yarısının gerçek yarısının ise balon olduğunun altını çizen Orhan Ülgür, sıfır araç girişi arttıkça ikinci el pazarlarındaki fiyatların düşeceğini belirtti. Bu nedenle ikinci el araç almak isteyen vatandaşları sabırlı olmaya davet eden Ülgür, normalleşme süreçleri hızlandıkça her şeyin eski haline döneceğinin altını çizdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri