GenelEkonomiGündem

16 Hafta için 7 Bin 325 TL Ödeniyor! Anneler Devletin Bu Yardımını Bilmiyor!

Devlet vatandaşların her durumuna göre özel destekler ve ödemeler sağlıyor. SGK, Aile Bakanlığı gibi kurumlar başta olmak üzere çok sayıda devlet birimi aracılığıyla ödenen bu desteklerden bazıları ise annelere veriliyor. Annelere verilen en önemli desteklerden bir tanesi de doğum izni parası.

Abone Ol  
 
63 / 100

Devlet vatandaşların her durumuna göre özel destekler ve ödemeler sağlıyor. SGK, Aile Bakanlığı gibi kurumlar başta olmak üzere çok sayıda devlet birimi aracılığıyla ödenen bu desteklerden bazıları ise annelere veriliyor. Annelere verilen en önemli desteklerden bir tanesi de doğum izni parası.

16 Hafta için 7 Bin 325 TL Ödeniyor! Anneler Devletin Bu Yardımını Bilmiyor! 1 – vergi ve idari para cezalarinin yapilandirilmasina iliskin esaslar belirlendi e33d3f5

Devletin SGK üzerinden sağladığı doğum izni parası, anne olmaya hazırlanan çalışan kadınların doğum öncesinde ve sonrasında mağdur olmalarını engellemek için sağlanır. Devletin bu desteği ile işverenlerde desteklenmiş olur ve çalışan kadınların istihdam oranı korunuyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar erken emekli olmak için mücadelelerine devam ederken SGK yeni bir güncelleme yaparak erken emekli olunan meslek miktarını 45'e yükseltti. SGK doğrultusundan yapılan güncelleme ile bazı meslek gruplarına 10 senede emekli olma hakkı tanındı. Vatandaşların merak ettikleri konuların en başında emeklilik geliyor. Ne vakit ve hangi şartlarda emekli olacağım gibi sorular ön planda yer alıyor. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ek prim hakkı veriliyor. Bu, emekli olunacak prim miktarını artırırken, emekli olunacak yaşı öne çekiyor. Mesela 20 yıl çalışan bir kişi yıpranmayla 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hakkı elde edebiliyor.

KİMLER,HANGİ KOŞULLARDA 7 BİN 325 TL DESTEK ALABİLİRLER?

Devlet çalışma hayatında yer alan kadınların anne olmaya hazırlandıkları dönemlerde doğum izin hakkı verir. Bu doğum izni sürecinde anne çalışmaz. Bu dönemde işverenler çalışan kadınlar için ödeme yapmazlar, ödemeler devlet tarafından yapılır.  Doğum izni parasında ödemeler annelerin çalıştıkları maaş tutarına göre belirlenir. En az ödeme ise 7 bin 325 TL olarak yapılır. Bu ödemeler tutarı ise asgari ücretle çalışan yani prim ödemeleri asgari ücret üzerinden yapılan annelere ödenir.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, 2019-2020 döneminde Bakanlık taşra birimleri ve bağlı kuruluşlarda toplam 11 bin 717 personel istihdamı gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

Eğer maaş tutarı yüksek ise ödenecek rakam da artar.  Başvuru Şartları Doğum izni ödemeleri doğumdan önceki 8. haftadan başlar. İzin süreci doğumdan sonraki 8. haftaya kadar devam eder. Bu süreç boyunca çalışanın ödemesi devlet tarafından yapılır. Toplam 16 hafta doğum izni kullanılabilir, eğer doğumda ikiz bebek olmuşsa izin süreci artar.

 

Başvurana geri ödemesiz ödeme müjdesi! Devletin hastaya, emekli olamayana, çalışmayana SGK ile sağladığı destekler

 

Süresinde doktora başvurularak istirahat raporu alınmış olması, Adına doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yani en az 90 prim gün sayısının olması, İstirahatli (raporlu) olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş yani sigorta çıkışının verilmemiş olması gerekmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri