Ekonomi

15 Bin Kişi İşten Çıkarılacak!

Abone Ol  
 

Avrupa menşeli uçak üretici şirket Airbus, uzunca bir süredir içerisinde olduğu temelde korona virüs pandemisi kaynaklı mali sıkıntılar sebebiyle birçoğu Avrupa sınırları içerisinde olmak kaydıyla 15 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Airbus şirketi tarafından yapılan açıklamalar ışığında, korona virüs pandemisi öncesindeki seviyelere dönmenin 2023 yılını hatta 2025’i bulabileceği belirtilirken, bu sebeple içerisinde bulundukları şartlar uyarınca şirketin bazı ek önlemler almak zorunda olduğu kaydedildi.

Söz konusu plan kapsamında Fransa sınırları içerisinde çalışan 5 bin, Almanya’da çalışan 5 bin 100, İngiltere’de çalışan 1700, İspanya’da çalışan 900 ve Airbus şirketinin diğer tesislerinde çalışmakta olan 1300 dolayındaki çalışanın işten çıkarılacağı açıklandı.

Sonbahar’dan İtibaren Personel Azaltılacak

Uluslararası haber kaynaklarında yer alan bilgiler ışığında, Airbus şirketi Sonbahar döneminden başlamak kaydıyla aşamalı bir biçimde personel azaltacak. Bu hususta temel öncelik ise gönül bir şekilde ayrılmak isteyenler ile erken emeklilik düşünenlerde olacak.

Airbus CEO’su Faury tarafından yapılan açıklamalarda, yalnızca Airbus’ın değil tüm havayolu şirketlerinin tarihlerinin en ciddi ve kapsamlı ekonomik krizle karşı karşıya olduğu vurgulandı. Alınan önlemler kapsamında korona virüs salgınının yarattığı ilk şok atmosferinin başarılı bir şekilde atlatıldığını belirten Faury, bundan sonra da uluslararası piyasalarda etkin ve rekabetçi bir havayolu şirketi olmaya devam etmeleri için belli başlı önlemler almak zorunda olduklarını söyledi. Bu önlemler kapsamında Airbus’un faaliyet gösterdiği birçok yerde bazı çalışanlarla yollarını ayıracaklarının altını çizen Faury, personellerinin ve kendilerinin buı konuda herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Bu hususta önceliklerinin gönüllü ayrılmak isteyenler ve erken emeklilik seçeneğini düşünenler üzerinde olacağını belirten Airbus Ceosu Faury, en son opsiyon olarak zorunlu işten çıkarma yöntemini uygulayacaklarını belirtti. Korona virüs salgını kapsamında ortaya çıkan ekonomik veriler net bir biçimde ortaya koyuyor ki ulaşım sektörü ve özellikle de uluslararası hava taşımacılığı, pandeminin en ciddi şekilde etkilediği ve krize sürüklediği sektörlerin başında geliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri