Ekonomi
Trend

1477 TL’ye varan devletten vatandaşlara nakdi ve gıda yardımlar işte başvuru şartları 2020

Devlet, değişik başlıklar altında vatandaşlara yardımlar yapıyor. Nakit ve besin yardımı, yakacak, elektrik faturası gibi yardımlar yapan devlet, müracaatları e Devlet üzerinden alıyor. Sürekli genişleyen hizmet yelpazesiyle kamu kurumlarıyla olan işlerinizin nerdeyse tamamını dijital ortamda yapmanızı gerçekleştiren e-Devlet sistemi, resmi işleyişte mühim faydalar sunuyor. Dijital teknolojinin faydalarından kamu hizmetlerinde de faydalanılması hedefi ile kurulan e-Devlet sistemi, internet ortamındaki vatandaşlık platformudur. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireynin kendi "e-Devlet sayfası" belirleme edilen platformun tüketimi da her geçtiğimiz gün yaygınlaşıyor.

Abone Ol  
 

 

1477 TL'ye varan devletten vatandaşlara nakdi ve gıda yardımlar işte başvuru şartları 2020 1 – thumbs b c 7be274f7f2e193552b9c43cc66f88305 1

Özellikle Koronavirüs salgını ardından esasen var olan devlet yardımları katlanarak arttı. Bu süreçte uygulanan yardımlar ile vatandaşlarımız mağdur edilmedi. Devlet yardımları arasında özellikle, besin, yakacak ve elektrik yardımı ön plana çıkıyor. Devlet, fazlası başlık altında vatandaşlara nakit ve besin yardımında bulunuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrulusunda vatandaşlara verdiği yardımlar ile desteklemelerin fazlası bilinmiyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrulusunda uygulanan bildirimde vatandaşlara verdiği yardımlar, müracaat şartları, kapsamı ve yardım miktarlarına haberimizden kolayca ulaşabilirsiniz. İşte nakit ve besin yardımı şartları ve müracaatlar özellikle Koronavirüs salgını ardından esasen var olan devlet yardımları katlanarak arttı. Bu süreçte uygulanan yardımlar ile vatandaşlarımız mağdur edilmedi.

Devlet yardımları arasında özellikle, besin, yakacak ve elektrik yardımı ön plana çıkıyor. Devlet, fazlası başlık altında vatandaşlara nakit ve besin yardımında bulunuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrulusunda vatandaşlara verdiği yardımlar ile desteklemelerin fazlası bilinmiyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrulusunda uygulanan bildirimde vatandaşlara verdiği yardımlar, müracaat şartları, kapsamı ve yardım miktarlarına haberimizden kolayca ulaşabilirsiniz. İşte nakit ve besin yardımı şartları ve müracaatlar

Yardımları

Kapsam: İhtiyaç sahibi ailelerin besin ve giyim gibi asli ihtiyaclerinın karşılanması hedefiyle başta Ramazan ayı ve Kurban Bayramı olmak üzere gereksinim durumunda yapılır.

Aranan Şartlar: Hane içersinde birey başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan haneler

Tutar: Mütevelli Heyeti doğrulusunda belirlenir.

Yakacak Yardımları

İhtiyaç sahibi ailelere bedelsiz kömür yardımını sahibi olan yakacak yardımlarıdır.

Hane içersinde birey başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan haneler

Asgari 500 kg olmak üzere mütevelli kurulunin takdiri ile belirlenir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım

Sosyal emniyeti olmayan, yoksul ve muhtaç halde belirleme edilen resmi nikahlı eşini yitirmiş bayanlara uygulanan nakdi yardımlardır.

1477 TL'ye varan devletten vatandaşlara nakdi ve gıda yardımlar işte başvuru şartları 2020 2 – sahte para nasil anlasilir 687x400 1

Eşi vefat etmiş kadınlar

275 TL

Muhtaç Asker Ailelerine Yapılan Yardımlar

Yakını askerde olan, sosyal emniyeti olmayan, yoksul ve muhtaç halde belirleme edilen vatandaşlarımızın desteklenmesi hedefiyle yürütülür.

Evli ise eşi, değil ise ailesi

275 TL

Öksüz ve Yetim Yardımı

Annesi ya da babası vefat etmiş 18 yaşından ufak muhtaç halde olan çocuklar amacıyla uygulanan nakdi yardımdır.

Annesi ya da babası vefat etmiş 18 yaşından ufak çocuklar

100 TL

Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı

Babası askerde olan 18 yaşından ufak muhtaç halde olan çocuklar amacıyla uygulanan nakdi yardımdır.

Babası askerde olan 18 yaşından ufak çocuklar

100 TL

Doğum Yardımı

15.05.2015 tarihinde ve ardından gerçekleşen canlı doğumları kapsamaktadır.

Yurt içersinde ve vatan dışında 15.05.2015 tarihinde ve ardından canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşları ve Mavi kart sahipleri

Birinci çocuk amacıyla 300 TL—-İkinci çocuk amacıyla 400 TL—-Üçüncü ve ileri çocuklar amacıyla 600 TL

Elektrik Tüketim Desteği (ETD)

Düzenli sosyal yardımlardan faydalanan gereksinim sahibi haneleri kapsamaktadır.

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında derli toplu sosyal yardım almaya dair verilmiş hak sahipliği kararı devam eden haneler faydalanmaktadır.

1-2 bireylik hanelere aylık 75 kWh,
3 bireylik hanelere aylık 100 kWh,
4 bireylik hanelere aylık 125 kWh,
5 ve daha çok bireylik hanelere aylık 150 kWh karşılığı TL

1477 TL'ye varan devletten vatandaşlara nakdi ve gıda yardımlar işte başvuru şartları 2020 3 – hala elinizde bu para varsa aman dikkat bu sene son h1546350166 f305e0

Şartlı Eğitim Yardımı

Sosyal emniyeti olmayan, yoksul ve muhtaç halde belirleme edilen ailelere çocuklarını okula göndermeleri şartıyla uygulanan yardımlardır.

İlk ve orta öğrenim çağında çocuğu belirleme edilen aileler

İlköğretim erkek öğrenci aylık 35 TL, kız öğrenci aylık 40 TL*** Ortaöğretim erkek öğrenci aylık 50 TL, kız öğrenci aylık 60 TL

Öğle Yemeği Yardımı

MEB ile işbirliği içersinde taşımalı eğitim uygulaması kapsamında, okulların bulunduğu merkezlere taşınan yoksul öğrencilere öğle yemeği verilmektedir.

Taşımalı eğitimden faydalanan öğrenciler

Öğrencilerin öğle yemekleri karşılanır.

Ücretsiz Ders Kitabı

İlk ve orta öğrenim öğrencilerinin ders kitapları bedava verilmektedir. Devlet okullarında okuyan bütün ilk ve orta öğrenim öğrencileri Ders kitabı olarak verilir.

Öğrenci Taşıma Barınma ve İaşe Yardımı

Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ulaşım, barınma vb. ihtiyaclerine yönelik destek verilmektedir. Devlet okullarında okuyan bütün ilk ve orta öğrenim öğrencileri SYD Vakfı doğrulusunda ihale neticesi belirlenir.

Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması

Özel eğitime ihtiyac duyan öğrencilerin okullara erişiminin sağlanması hedefiyle MEB ile işbirliği içersinde destek sağlanmaktadır. Özel eğitime gereksinimi olan engelli öğrenciler İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü doğrulusunda belirlenir.

Yurt Yapımı

Ortaöğretim öğrencilerine yönelik vatan gereksinimi belirleme edilen yerlerde 100, 200 ve 300 kapasiteli vatanlar yapılmaktadır.

Muhtaç öğrenciler

Şartlı Sağlık Yardımı (Sağlık ve Gebelik)

Sosyal emniyeti olmayan, yoksul ve muhtaç halde belirleme edilen ailelere çocuklarını sağlık kontrolüne göndermeleri, anne adaylarının ise hamilelik boyunca sağlık kontrolüne gitmeleri ve doğumlarını hastanede yapmaları şartıyla uygulanan yardımlardır.

0-5 yaş arası çocuklar Hamileler

Doğumun hastanede yapılması durumunda tek seferlik 75 TL—Gebelik döneminde anne amacıyla aylık 35 TL, çocuk amacıyla aylık 35 TL

Engelli İhtiyaç Yardımı

Yoksul engelli vatantaşların topluma uyumunu kolayleştirecek her türlü vasıta gereç ihtiyaclerinın karşılanmasına yönelik yürütülür.

Engelli Vatandaşlar

Mütevelli Heyeti doğrulusunda belirlenir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Ödemeleri

Sosyal emniyeti olmayan bütün vatandaşlar

Sosyal güvenceden yoksun aile bireyleri

Kişi başına gelir düzeyi brüt asgari ücretin üçte birinin altında ise GSS primi devlet doğrulusunda ödenir.

1477 TL'ye varan devletten vatandaşlara nakdi ve gıda yardımlar işte başvuru şartları 2020 4 – 6870

Genel Sağlık Sigortası Katılım Payı Ödemesi

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun, 60/c-1 ve 60/c-3 kapsamındaki genel sağlık sigortalısı sayılanlar ile bunların bakmakla yükümlü bulunduğu bireylerin hastane, ilaç, reçete, optik katılım payı muhteviyatında ödemiş oldukları tutarın iadesini kapsamaktadır.

Katılım payı ödemesi yapanlar

Kapsamdaki bireylerin hastane, ilaç, reçete, optik muhteviyatında ödedikleri ve SYD Vakıfları doğrulusunda söz hususu şahıslara ödenen katılım payı toplam tutarı kadardır

Kronik Hastalara Yönelik Yardım Programı

Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşam sürdüren hastalar amacıyla tasarlanmış derli toplu nakdi yardım uygulamasıdır.

Mütevvelli Heyeti doğrulusunda onaylanan ve Halk Sihhati Yönetim Sisteminden hastalık verileri alınan şahıslar

1.460,61 TL

Çoklu Doğum Yardımı

Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu muhtaç hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaclerinın desteklenmesine yöneliktir.

Hane içersinde birey başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan haneler

150 TL

Kronik Hastalığı Nedeniyle Cihaza Bağımlı Olan Hastalara Elektrik Fatura Bedeli ve Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç bulunduğu belirleme edilen, 2828 sayılı Evde Bakım Yardımı almayan, süreğen hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların yaşadığı haneler

Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını sürdürmek durumunda kalan şahıslar Yardım uygulaması üç bileşenden oluşmaktadır:

Elektrik Tüketim Desteği: Hak sahiplerinin konutlarına ait elektrik faturalarına destek olmak amacıyla sarfedilen cihazın elektrik tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadar yardım yapılacaktır.

Afet/Acil Durum Yardımları

Deprem, sel, yangın gibi afetlerden zarar gören vatandaşlarımıza destek verilmektedir.

Deprem, yangın, sel ve heyelan vb. hallerde afetin ilk bir ayı amacıyla, muhtaçlık şartı aranmaksızın, afetten büyülenen vatantaşların asli ihtiyacleri karşılanır.

Afetin/Acil hale göre meydana gelen ihtiyacler değerlendirilerek mütevelli kurulu doğrulusunda belirlenir.

1477 TL'ye varan devletten vatandaşlara nakdi ve gıda yardımlar işte başvuru şartları 2020 5 – 1200x627 uzmanindan uyari para sayarken parmaginizi yalamayin 1588345726870 2

Terör Zararı Yardımları

Terör olaylarından büyülenen yoksul ve muhtaç halde belirleme edilen bireylerin acil besin, giyim, yol, eğitim ve barınma gibi ihtiyacleri kapsamında uygulanan yardımlardır.

İkamet ettiği yerde terör olaylarından büyülenen vatandaşlar ile terör olaylarından kaynaklı göç etmek mecburiyetinde kalan vatandaşlar.

Usul ve esaslara göre hane başı uygulanan yardım tutarı aylık 1.200 TL’ yi aşamaz

Yaşlılık Aylığı

Sosyal emniyeti olmayan ve kendisi ile eşinin ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan şahıslara yapılır.

65 yaş üstü vatandaşlar

672,81 TL

Engelli Aylığı

Sosyal emniyeti olmayan ve hane içersinde birey başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan şahıslara yapılır.

%40 ve üstü engelli raporu olan vatandaşlar

%40-%69 amacıyla 537,09 TL—-%70 ve üzeri amacıyla 805,62 TL

Engelli Yakını Aylığı (18 Yaşından ufak engelliler)

Sosyal emniyeti olmayan ve hane içersinde birey başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan şahıslara yapılır.

Engelli yakınları

537,09 TL

BAŞVURU

Yardımlara müracaat e Devlet kapısı üzerinden alınmaktadır. Başvuru gerçekleştirmek amacıyla alttaki linke gidin.

https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

E-Devlet Giriş

Sürekli genişleyen hizmet yelpazesiyle kamu kurumlarıyla olan işlerinizin nerdeyse tamamını dijital ortamda yapmanızı gerçekleştiren e-Devlet sistemi, resmi işleyişte mühim faydalar sunuyor. Dijital teknolojinin faydalarından kamu hizmetlerinde de faydalanılması hedefi ile kurulan e-Devlet sistemi, internet ortamındaki vatandaşlık platformudur. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireynin kendi “e-Devlet sayfası” belirleme edilen platformun tüketimi da her geçtiğimiz gün yaygınlaşıyor. Çünkü pek çok prosedürü direkt olarak bundan sonra e-Devlet sisteminden yapabiliyorsunuz. Durum bu tür olunca genelde e-Devlet giriş prosedürlerini nasıl gerçekleştireceğiniz hususu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayabildiğinizden, inceleme gerçekleştirmek durumunda kalıyorsunuz. Esasında e-Devlet sistemine giriş prosedürleri birkaç değişik alternatifle yapılabildiğinden, herkes amacıyla en kolay gelen tekniği kullanabilirsiniz.

E-Devlet Giriş Yöntemleri Nelerdir?

Vatandaşlık sayfasına/verilerine ulaşmak, resmi kurumlarda prosedür gerçekleştirmek ya da bilgi alabilmek amacıyla e-Devlet sistemini kullanmak mecburiyetinde kaldığınızda, e-Devlet giriş prosedürlerini birkaç değişik yöntemle gerçekleştirebilirsiniz. Buna göre en güncel şekilde e-Devlet sistemi giriş yöntemleri ise;

• e-Devlet parolası,

• Mobil imza,

• e-İmza,

• T.C. Kimlik Kartı,

• İnternet Bankacılığı,

Şeklindedir. Bu giriş yöntemlerinden rastgele birisini kullanarak, e-Devlet girişini yapabilirsiniz. e-Devlet parolası ile giriş tekniğinin dışındaki bütün giriş yöntemlerinde prosedür yapabilme yönünden rastgele bir kısıtlama bulunmuyor. E-Devlet parolasınde ise çok özel vatandaşlık bilgi kapasitesi değişim/güncelleme taleplerinde sınırlama uygulanıyor. Bu kısıtlama asli olarak bireylerin, vatandaşlık verilerinin güvenliğinin sağlanması hedefi taşıyor.

KAYNAK: Kamu bülteni

Etiketler

Mert

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri