Otomobil

İkinci El Araçlarda Fiyatlar Ne Zaman Durulacak?

Korona virüs sürecinde aracını satmak isteyen kişiler araçlarını yüksek fiyatlardan satışa sunmaya başladılar!

Abone Ol  
 

Koronavirüs salgınının küresel ölçekte yayılmasından bu yana devam eden ikinci el araçlardaki fiyat artışı araç sahibi olmak isteyen vatandaşları düşündürmeye devam ederken, galericiler ve otomotiv sektörü uzmanları söz konusu fiyatların Eylül gibi durgunlaşabileceğini ancak bu saatten sonra negatif yönlü azalmasının çok mümkün olmadığını belirtti.

İkinci el araç piyasası içerisinde fiyatlar her yeni gün artmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle otomobil fabrikalarının neredeyse 3 ay süre ile çalışmaması küresel ölçekte sıfır araç stoklarında belli oranda azalmanın yaşanmasına sebep olmuştu. Haziran ayında dünya çapında büyük oranda normalleşme adımlarının uygulanmaya başlanması ile beraber tekrardan üretime başlayan sıfır araç fabrikaları ile beraber 3 ay öncesinde verilmiş olan siparişler de müşterilere iletilmeye başlandı.

Korona virüs salgın süreci boyunca Sağlık Bakanlıkları ve hükümetler tarafından riskli olduğu sürekli bir biçimde dile getirilen otobüs, metro, tramvay gibi toplu taşıma araçlarının kullanımı da büyük oranda azaldı. Vatandaşlar bunun yerine ikinci el araç piyasasına yönelmeyi tercih etti.

İkinci El Araçlarda Fiyatlar Ne Zaman Durulacak? 2 – araba

Fiyatlardaki Artış Suni

Korona virüs sürecinde aracını satmak isteyen kişiler ise örnek birtakım fiyatları inceledikten sonra o fiyatın 5 – 10 bin daha da üzerinde olan bir fiyattan aracını satışa sunmaya başladı. Bu durumun sürekli bir biçimde tercih edilmesi ile de suni bir fiyat artışı oluştu. Sıfır otomobil üretiminin de pandemi nedeniyle durma noktasına gelmesi bu fiyat artışını tetikleyen bir başka unsur oldu.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu tarafından yapılan açıklamalarda ise normalleşme adımları ile beraber belli oranda pozitif gelişmenin yaşandığı ve araç piyasası içerisindeki dengelerin 2 – 3 ay içerisinde sağlanmasının beklendiği kaydedildi. Sıfır otomobil üretiminin tekrar artmasıyla birlikte ikinci el araçlardaki aşırı yüksek fiyatların da düşeceğini belirten Şahsuvaroğlu, tam anlamıyla korona virüs öncesi seviyelere dönmenin ise pek mümkün olmayacağını kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri