Ekonomi

Piyasalar Dalgalı

Koronavirüs piyasalarda hala etkili

Abone Ol  
 

Piyasalarda bugün için veri gündeminin hareketsiz ve sakin olması, dolayısıyla piyasaların da dalgalı bir seyir içerisine girmesi ve yön arayışının ön plana çıkması öngörülüyor.

Korona virüs pandemisi ile girilen ekonomik mücadele çerçevesinde dünya çapındaki merkez bankaları tarafından devreye alınan genişlemeci para politikalarının bir neticesi şeklinde ortaya çıkan bol likidite atmosferinde küresel ölçekteki yatırımcılar riskli varlıklara yönelmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda açıklanmış olan makro ekonomik veriler de pay piyasaları içerisindeki yükselişi destekliyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde ABD’de pozitif değerler ile açıklanan tarım dışı istihdam, imalat sanayi ve fabrika siparişleri verileri ile birlikte uzunca bir süredir var olan beklentilerin üzerine ilk kez çıkılmıştı. Bu hafta içerisinde de ABD piyasaları başta olmak üzere küresel bazdaki piyasalarda beklenmedik pozitif sürprizler yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Piyasalar Dalgalı 2 – piyasalar 2

Trump’tan Yine Tweet

Korona virüs pandemisi kapsamındaki haber akışı da küresel gündemdeki yerini korumaya devam eder. Başkanlık koltuğuna oturduğu günden beri gündemden düşmese de korona virüs salgın sürecinde yaptığı çarpıcı açıklamalarla daha da tartışılan ABD Başkanı Donald Trump’tan pandemi ile ilgili bir tweet daha geldi. Paylaştığı son tweet ile “ABD içerisindeki Çin virüsü salgını kapsamında ölüm oranları, dünya sıralamasına göre neredeyse en düşük düzeye geriledi” diyen Trump, 2020 yılının başından bu yana devam eden korona virüs ile ilgili halen daha Çin virüsü tabirini kullanmaya devam etti.

Başkanlık seçiminin de giderek yaklaştığı Amerika Birleşik Devletleri’nde bu süreç içerisinde ekonominin, politik atmosferin de etkisi ile daha da negatif değerlere gerileyebileceğinden korkuluyor. Özellikle Trump’ın sosyal medya kullanım biçimi göz önünde alındığında oldukça yüksek tempoda geçmesi beklenen seçim sürecinin üzerine bir de korona virüs salgınının hala devam eden yoğun etkisi ilave olacak. Her ne kadar ABD içerisindeki ilaç ve aşı çalışmaları son hız devam etse de henüz kesin bir sonuca ulaşılmış değil. Korona virüsün ekonomik etkilerinin tam anlamıyla silinmesi için de virüse karşı kesin bir çözümün geliştirilmesi gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri