Ekonomi

5,6 Dolara Mal Edilen Korona İlacı 3120 Dolara Satılacak!

Remdesivir ilacında satış fiyatı rekoru!

Abone Ol  
 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından korona virüse karşı çalışmaları süren ilaçlar içinde en çok umut veren ilaç olarak tanımlanan remdesivir özelinde açıklanan 3 bin 120 Dolar değerindeki fiyat ABD’de faaliyet gösteren tüketici örgütlerinin yoğun tepkisini topladı.

Son yapılan araştırmalar, remdesivir ilacının üretim maliyetinin 5 dolar 58 cent düzeyinde olduğunu gösteriyor. Klinik ve Ekonomik Araştırma Enstitüsü (ICER)’in ar-ge harcamaları da göz önüne alındığında remdesivir için maliyeti fiyatı bir kür özelinde 310 dolar olarak görülüyor. ABD hükümetinin söz konusu şirkete remdesivir çalışmaları kapsamında 70,5 milyon Dolar değerinden bir hibe desteği yaptığı konuşulurken, remdesivirin üç aylık üretiminin hepsinin bizzat ABD hükümeti tarafından satın alınması sebebiyle dünya çapındaki hiçbir ülke şu an bu ilaca erişemiyor. Ancak söz konusu ilacın 3 bin 120 dolar olarak belirlenen satış fiyatı da hem vatandaşların hem de tüketici topluluklarının tepkisini çekiyor.

5,6 Dolara Mal Edilen Korona İlacı 3120 Dolara Satılacak! 2 – Remdesivir 2

Remdesivir Tartışma Konusu

ABD içerisinde Gilead ismindeki bir ilaç şirketi bünyesinde üretimi gerçekleştirilen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da korona virüse karşı yapılan ilaç çalışmaları kapsamında en umut veren madde olduğu belirlenen remdesivir adlı ilacın maliyeti ve satış fiyatı arasındaki fark ABD’deki tüketici örgütleri tarafından yoğun bir biçimde eleştiriliyor.

Şirket tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan bir açıklama ile remdesivir ile 6 günlük yani bir kür tedavi için fiyatın 3 bin 120 dolar olacağı belirtilmişti. Bu fiyat da Türk parası ile 21 bin 400 TL dolaylarına karşılık geliyor. Yine ABD içerisinde bir akademik dergide yayınlanan araştırma ise söz konusu ilacın üretim maliyetinin yalnızca 5,58 dolar düzeyinde olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde DSÖ yetkilileri tarafından yapılan açıklamada korona virüse karşı geliştirme çalışmaları süren ilaçlardan yalnızca remdesivirin umut verici bir yapıya sahip olduğu ve şimdilik bir tek bu ilacı kullananların iyileşme belirtileri gösterdiği açıklanmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri