Ekonomi

12 Bin Çalışan İşten Çıkarılacak!

İngiltere'de koronavirüs etkileri devam ediyor: 12 bin çalışan işten çıkarılacak

Abone Ol  
 

23 Mart tarihinden bu yana karantina ile boğuşmaya devam eden İngiltere’de normalleşme dönemine aşamalı bir biçimde geçiş yapılmasına rağmen, son iki gün içerisinde perakende mağazaları tarafından 12 bin dolayında çalışanın işten çıkarılacağı yönünde karar alındı.

İngiltere’de korona virüs pandemi sürecinden ekonomik anlamda en çok etkilenen şirketler son iki gün içerisinde 12 bin dolayında çalışanı işten çıkaracaklarına dair karar aldıklarını açıkladı. Ülkede 23 Mart tarihinden bu yana etkisini korona virüs pandemisi kapsamında her ne kadar normalleşme sürecine dair kararlı ve kademeli adımlar atılmaya başlansa da piyasadaki mevcut talep eksikliği nedeniyle perakende sektöründeki 12 bin çalışanın işten çıkarılacağı kesinleşti. Normalleşme süreci ile beraber bazı sektörler korona virüs öncesi seviyelerine ulaşmaya başlasa da perakende sektörü bu konuda yetersiz kalmış görünüyor. Henüz ciddi bir talep artışı görüntülenemeyen sektörde, 12 bin dolayında çalışan işinden olacağa benziyor.

12 Bin Çalışan İşten Çıkarılacak! 2 – ingiltere isten cikarma 2

Dünyaca Ünlü Alışveriş Merkezinde İşten Çıkarmalar

İngiltere’de daha başka sektörlerdeki pek çok şirket de işten çıkarma ile ilgili kararlarını açıklamaya başladı. Danışmanlık şirketi olan Accenture 700 dolayında çalışanın, Virgin Money, Yorkshire Bank, Clydesdale Bank gibi şirketler ise 300 adet çalışanın işine son verileceğini açıkladı. İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan ve küresel çapta ün yapmış alışveriş merkezi Harrods’ta ise 700 çalışanın işten çıkarılacağı açıklandı.

Hava yolu şirketi Easy Jet ise 1300 dolayında kabin görevlisi ve 727 adet pilot ile yolların ayrılacağını açıklamıştı. Top Shop mağazalarını bünyesinden barındıran Arcadia 500, ünlü gömlek markası TM Lewin ise 600 işçisini işten çıkaracağını açıkladı. Bunların yanında Lewis markası ise pek çok yerde bulunan mağazasının kapatma kararı aldığını bildirdi. Virüse karşı net bir çözüm geliştirilemediği sürece İngiltere’deki işten çıkarma ve mağaza kapatma kararlarının süreceği öngörülüyor. Bu bağlamda hükümet ve ekonomi danışmanları tarafından çeşitli destek paketlerinin hazırlandığı yönünde iddialar da haber merkezlerine ulaşan bilgiler arasında yer alıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri