Ekonomi

1 Milyon İş Yerlerini İlgilendiren Koronavirüs Düzenlemesi!

İş yerlerinde koronavirüs düzenlemesi

Abone Ol  
 

Ülkemiz 1 Temmuz tarihinden itibaren korona virüsle mücadele kapsamında yeni bir sürece giriyor. Bu çerçevede getirilen koronavirüs düzenlemesinden  biri de az tehlike arz eden alanlarda ve 50 kişiden az personel olan iş yerleri içerisinde de bundan böyle iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin verilmesi gerekecek. Ekstra bir düzenleme getirilmediği takdirde 50 kişiden az personel bulunduran hukuk büroları, manavlar, marketleri terziler hatta apartmanlar bile bu kapsama dahil edilecek.

1 Temmuz’dan itibaren iş güvenliği hususunda yepyeni bir döneme giriliyor. 50 kişiden az personel bulunduran ve az tehlike sektörlerde faaliyet gösteren iş yerleri için iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verilmesi kararlaştırıldı. Yeni getirilen düzenlemeye ek maddeler getirilmediği takdirde tek bir çalışanı olan iş yerlerinde bile iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verilmesi zorunlu olacak. Bu bilgiler ışığında 50 kişiden az çalışana sahip olan hukuk büroları, terziler, marketler, manavlar ve hatta apartmanların bile iş sağlığı ve güvenliği konusunda hizmet vermesi gerekecek. Tüm bu süreç ise iş sağlığı ve güvenliği konusunda hizmet alımı ya da işverenin kendi inisiyatifiyle eğitim alması sonucunda gerçekleştirilecek.
1 Milyon İş Yerlerini İlgilendiren Koronavirüs Düzenlemesi! 2 – koronavirüs is yerleri 2

Herhangi Bir Şart Belirtilmedi

İş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim alacak olan bir işveren, kendi iş yerindeki sağlık gözetimi hariç her türlü hizmeti sağlayabilecek. Bu bilgiler ışığında, işveren ya da işverenin yerine vekillik yapan kişi, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile herhangi bir protokol imzalamış kuruluşlar ya da üniversitelerin aracılığıyla ile söz konusu eğitim süreçlerine dahil edilebilecek. Bahsi geçen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine katılım sağlamak için ise herhangi bir eğitim kurumu mezuniyet şartı aranmıyor. Bu eğitimlere 18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlar katılabilir.

İlerleyen süreçte ek şartların getirilip getirilmeyeceği konusu hala soru işareti olmaya devam ederken, söz konusu sistemin pratikte nasıl işleyeceği de tüm işverenler tarafından hayli merak ediliyor. 1 Temmuz tarihinden itibaren bu yeni sistemin ilk çıktılarını pratikte görmeye başlayacağız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri